ИСЧИСТЕТЕ ГО ЦЕЛИОТ ТЕПИХ ВО ЕДЕН ПОТЕГ И ЗАШТЕДЕТЕ ПАРИ: Ќе блесне како нов, без повеќечасовно чистење и миење дома во сервисен центар

Тепихот и дава дополнителна удобност на просторијата, а собата ја прави топла, удобна и посебна, но вистинската мака настанува кога е време за чистење.

Чистењето на теписи е една од најзаморните и најтешките домашни работи. Тепихот е нешто што не го купувате секој ден, а кога го купуваме најчесто бараме да биде со највисок квалитет и убаво да се вклопи во нашиот ентериер.

Правилното одржување на тепихот е несомнено многу важно за здравјето на целото семејство. Чистењето на теписите дома отсекогаш било макотрпна и напорна задача. Најголем проблем е виткањето и сушењето на тепихот, а сето тоа бара доста голема физичка сила.

Многумина немаат доволно пари за услуги за килими, па се принудени сами да се грижат за нив. Но, не треба да очајувате, бидејќи на овој начин ќе го исчистите многу евтино и навистина лесно и многу лесно во удобноста на вашиот дом.

Многу едноставно, економично и брзо решение на многу здрав начин е чистење на тепихот со сода бикарбона , што е целосно безопасно и вклучува миење на тепихот без употреба на хемиски средства.

Прво исчистете го тепихот со правосмукалка, а потоа натопете памучна крпа во оцет и поминете го целиот тепих .

Земете уште една крпа, намoкрете ја со вода, а потоа ставете сода бикарбона. Избришете го целиот тепих со оваа крпа и оставете го да отстои околу половина час.

Правосмукалка, правосмукалка, тепих, прашина

Содата ќе ги отстрани непријатните мириси и остатоците од прашина, а оцетот ќе ја направи вистинската дезинфекција .

Не треба да се грижите за посилниот мирис на оцетот, бидејќи тој многу брзо ќе испари. Доколку не ви се допаѓа и ве мачи мирисот што го има оцетот, при првото чистење на тепихот можете да додадете неколку капки есенцијално масло во оцетот, како лимон или лаванда. На овој начин тепихот ќе ја задржи свежината и мирисот што го сакате.

Сè што треба да направите е да го исчистите тепихот уште еднаш со правосмукалка за да ги соберете остатоците од остатокот на содата и тој ќе блесне како штотуку да излезе од салонот!