Какви нови оклопни возила испраќа Западот во Украина? Русите бесни: „Уште еден чекор кон ескалација на конфликтот“

0

Француските AMX-10, германските Мардерс и американските борбени возила М2 Бредли ќе влезат во војната по двете успешни украински офанзиви кои ги потиснаа руските сили од североисточниот и јужниот дел на земјата

Наскоро ќе бидат покриени со кал, преполни со шрапнели и под оган на украинските боишта, но трите нови типови оклопни возила понудени на Украина сигнализираат дека западните сојузници се подготвуваат за уште една крвава година додека војната влегува во нова фаза на украинските офанзиви против руските сили. Очекувано, украинската влада е воодушевена. „Времето на табуто за оружјето заврши“, рече министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба, поздравувајќи го доаѓањето на новата опрема.

Од друга страна, Русија е бесна, па амбасадата во Берлин соопшти дека новите возила се „уште еден чекор кон ескалација на украинскиот конфликт“. Француските АМХ-10, германските Мардерс и американските борбени возила М2 Бредли ќе влезат во војната по двете успешни украински офанзиви кои ги потиснаа руските сили од североистокот и југот на земјата. Војниците од фронтот често се жалеа дека сојузниците нема да им дозволат да загубат, но не им дозволуваат ниту да победат. Сепак, се чини дека новото оружје означува промена во политиката во Вашингтон, Париз и Берлин, давајќи повеќе смртоносна поддршка на украинската пешадија.

Трилатералната одлука „ја разјаснува поддршката на Западот за Украина за потенцијална офанзива во наредните месеци“, рече Улрих Спек, германски аналитичар за надворешна политика, според Њујорк тајмс.

„Украинците планираат да спроведат повеќе офанзивни операции против вградените руски позиции, па затоа е важно да набават подобри борбени возила за да се приближат до одбранбените позиции“, рече Роб Ли, воен аналитичар во Институтот за надворешни политички истражувања. Новата опрема ќе пристигне точно на време. Имено, по повеќе од 10 месеци крвави борби, украинските возила од советската ера полека биле уништени и оштетени, тврдат украинските војници и официјален претставник на САД. Овие три возила не се првите оклопни возила што Западот ги испрати во Украина, но несомнено се најнапредните. АМХ-10 има топ од 105 мм, М2 Бредли може да биде опремен со топ од 25 мм и противтенковска наведувана ракета, додека Мардер обично е опремен со топ од 20 мм.

Трите различни возила користат различни видови муниција, што значи поголема логистичка главоболка за украинските војници кои ги користат. Француското оклопно возило се вози на големи гуми. Исто така, Бредли и Мардер можат да носат војници што ги прави критични за секаков вид на идни украински офанзивни операции. Украина редовно ги притиска своите западни сојузници да испратат пософистицирана опрема, вклучувајќи оклопни борбени возила и врвни западни тенкови, како што се американскиот Абрамс и германскиот Леопард II, но Вашингтон, Париз и Берлин беа претпазливи, обидувајќи се да испратат безбедно оружје кое на Украина всушност и треба и може да го одржува, а истовремено внимава на количината на нивните резерви. Американските власти тврдат дека Украина има доволно добри тенкови иако и недостига муниција за нив.

Исто така, Американците и Германците веруваа дека обуката на Украинците да управуваат со модерни тенкови и да ги одржуваат на терен ќе трае неколку месеци. Администрацијата на Џо Бајден објави нов пакет воена помош од 3 милијарди долари за Украина, кој вклучува борбени возила Бредли, кои властите рекоа дека ќе бидат особено корисни за украинските единици кои се борат против руските сили во источниот дел на Донбас. Менаџментот рече дека ќе испратат 50 Бредли. Германија соопшти дека ќе обезбеди 40 Мардери.

Германската коалициска влада предводена од канцеларот Олаф Шолц беше особено внимателна да повлече линија помеѓу одбранбеното оружје и оружјето што може да се користи за офанзивна пешадиска борба. Берлин тврдеше дека нема да биде првиот сојузник на НАТО што ќе испорача такво оружје на Украина. Францускиот претседател Емануел Макрон зазеде сличен став. Меѓутоа, по разговорите со украинскиот претседател Володимир Зеленски, Макрон ненадејно објави дека Франција ќе и испорача на Украина со своите АМХ-10. Дипломат на НАТО рече дека Франција, Германија и САД разговарале за снабдување на Украина со такви возила, но дека Макрон продолжил сам и ја објавил одлуката на Франција.

Во четвртокот, по разговорите меѓу Бајден и Шолц, Американците и Германците се консултираа и ја објавија сопствената одлука за снабдување на Бредли и Мардер, исполнувајќи го германскиот услов Берлин да не биде првиот што ќе ја снабдува Украина со новата категорија оружје.