‘КАКВО ФИЈАСКО НА ВЛАДИМИР ПУТИН!’ – Русите на ‘змејските заби’ потрошија повеќе од 100 милиони долари, а претрпија голем дебакл: “Бунтовниците ја поминаа границара без пречки!“

Утврдувањата наменети за заштита на рускиот регион Белгород од прекугранични напади се неефикасни. Овој регион е цел на чести гранатирања и напади со беспилотни летала откако започна руската инвазија на Украина.

Русија, како што се наведува, често ја обвинува Украина за нападите. Прекуграничен напад на 22. мај од украинскиот регион Суми од страна на паравоените сили против Кремљ ја истакна ранливоста на регионот Белгород и опасноста од прелевање на војната во Русија. Тоа ја покажа неефикасноста на она што е познато како рововска линија од ровови и противтенковски бетонски блокови, познати како „змејски заби“, според заедничката истрага на рускиот медиум 7×7 и властите од Белгород, пишува Newsweek.

Медиумот открива дека одбраната чинела 10 милијарди рубљи (124.285.400 долари), а изградбата започнала три месеци по почетокот на војната, во април 2022 година. Регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков во март 2023 година објави дека утврдувањата се завршени и ја одвраќаат заканата од Украина.

Познатиот воен канал на социјалната мрежа Телеграм Spy Dossier, кој е поврзан со руските безбедносни служби, објави дека рускиот волонтерски корпус (РДК) и руската легија на слободата (ЛСР) не влегле во Белгород по линијата на одбранбените утврдувања, туку по автопатот и дека тоа го направиле без пречка.

Споменатиот канал наведува дека нападот се случил западно од тврдината. Во меѓувреме, советникот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, се потсмеваше на Вјачеслав Гладков и ја опиша леснотијата со која групите преминале во регионот на Белгород.

Тој на Телеграм напиша дека – „утврдувањето испадна дека е плиток ров, а бунтовниците едноставно ги заобиколиле бетонските т.н. земјски заби“. Руслан Левиев, воен истражувач, вели дека утврдувањата, кои треба да го забават напредувањето на непријателските копнени сили, нема да работат против беспилотни летала и артилерија. Тоа е затоа што „тоа е главно артилериска војна“ и ако украинските сили ги нападнат, трупите прво ќе ја исчистат територијата со утврдувања со артилериски оган.

Бетонските блокови потоа може да се отстранат, што значи дека во сегашната реалност овие утврдувања се бескорисни“, објаснува тој, верувајќи дека поефективен начин за заштита на границата би бил преместување на жителите и преместување на воената опрема надвор од артилерискиот опсег.

Вакви утврдувања постојат и во регионите Луганск и Доњецк, од кои последното е едно од областите на украинската контраофанзива што започна во последните денови, што ја зголемува можноста дека проблемите веројатно ќе влијаат на одбранбената линија долж должината на граница.