КАКОВ ПРОПУСТ НАПРАВИ АВСТРИСКАТА ПОЛИЦИЈА? Романката од Виена се пријавила истиот ден кога е објавено видеото

Жената била многу вознемирена кога отишла во полиција

Мистеријата на виенската снимка со девојка која наликува на исчезнатата Данка Илиќ можеше да биде решена истиот ден кога беше објавена познатата снимка, во неделата, доколку локалната полиција во Австрија не го занемарија!

Се испостави дека видеото не е Данка, туку ќерка на Романка АЦС (36) која живее во Виена. Ќе дознаевме многу порано и немаше да поминеме низ четири дена напнатост и исчекување доколку австриската полиција на почетокот практично не ја избркаше Романката АЦС која во неделата се пријави кај нив и објасни дека детето на видеото беше нејзино.

Таа истакна дека живее во пекол од 31 март, откако добила неколку пораки дека видеото со нејзиниот лик се споделува на сите социјални мрежи и медиуми во Австрија, Романија и Србија. Таа во тоа време била во Велс, видно исплашена и отишла да пријави во полиција со надеж дека настанатата конфузија ќе се реши што е можно поскоро.

„Полицијата ме испрати дома“

– Во неделата веднаш отидов во полиција во Велс и побарав помош, но тие ме испратија дома и ме советуваа да се пријавам во полиција во Виена во мојот округ. Во вторникот отидов во полиција во 21 реон, побарав да ми помогнат и да ме заштитат мене, моето дете и мајка ми, само ме испратија дома. Само што ме испратија дома. Во средата ситуацијата стана алармантна бидејќи моето лице беше лесно препознатливо во сите медиуми. Бев многу исплашен, не знаев што да правам. Се плашев дека ќе останам без работа – изјавила жената за „Космо“.

Жената била многу вознемирена кога отишла во полиција , бидејќи единственото нешто што и било на ум било дека нејзиниот живот и на нејзиното дете се во опасност, како што вели, не може ни да замисли што ќе се случи ако некој ја препознае на улицата.

– Тоа низ што поминувам е страшно! Никој на светот не може да разбере каков кошмар е ова! Можев да бидам невин. Јас сум мајка, сочувствувам со детето од Србија и би сакала да го најдат. Но, она што го поминувам со мајка ми е исто толку страшно, – изјавила загрижената жена.

Полицијата на крајот и се извинила на жената

Таа изјавила дека вчера полицијата отишла кај неа дома и дека во таа прилика го потпишала протоколот што ќе и биде доставен во Србија.

-Полицијата дојде кај мене дома, им кажав се и на крајот ми се извинија за маките што ги претрпев. Ме замолија денеска да дојдам кај нив да го потпишам протоколот. Сакам само оваа приказна да остане зад мене и да се обидам да ја заборавам – потенцира Романецот за „Космо“.

Да потсетиме, Данка Илиќ исчезна на 26 март во близина на Бањско Поље во Бор, а потрагата по неа трае оттогаш. По неа е распишана потерница од Интерпол, а поради нејзиното исчезнување за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Австриската полиција ја исклучи поврзаноста на Романките со Данска

Австриската полиција рано утринава излезе со ново соопштение за Данка и видеото на двете Романки, а се отфрли секаква врска меѓу Романките и Данка Илиќ.

– Сега е разјаснет идентитетот на лицата од сликите и воспоставен е контакт со нив. Врз основа на истрагата и придружните факти, јасно и без никакво сомневање може да се исклучи врската меѓу лицата прикажани на објавените фотографии и исчезнатото девојче од Бор.