Како да го надополните колагенот: Јадете пиперки и домати

Не треба да купувате апчиња или прашок. Едноставно јадете ја оваа храна за помлад изглед на кожа, посилна коса и поздрави зглобови.

Ако се прашувате како да го надополнувате колагенот, наместо да одите во аптека, застанете на пазарот. А што е колаген? Тој е најзастапениот структурен протеин во телото, кој се наоѓа во кожата и другите сврзни ткива. Нашето тело природно произведува колаген , но производството опаѓа како што старееме. Намалувањето на колагенот може да резултира со губење на еластичноста и структурата низ телото (изразени брчки и опуштена кожа).

Како да го надополните колагенот: Апчиња или храна – што е подобро?

Некои експерти се сомневаат дека земањето суплементи е најдобриот начин за одржување на резервите на колаген. Наместо тоа, добро балансирана исхрана богата со посни протеини, здрави масти, овошје и зеленчук ги има сите клучни хранливи материи за синтеза на колаген што ви се потребни. Уште повеќе, здравата храна содржи разновидни хранливи материи кои често работат во тандем за да го засилат производството на колаген и да го заштитат од деградација поради оштетување на животната средина. Следниве намирници ќе ја одржат вашата кожа еластична и ќе ги зајакнат коските, зглобовите, косата и ноктите.

1. Црвен пипер

Тие се ризница на витамин Ц, кој е клучен за синтезата на колаген. Ако не внесувате доволно од овој витамин, телото не може толку ефикасно да произведува колаген. Само половина чаша сечкана сирова црвена пиперка обезбедува 158% од дневната вредност на витамин Ц (95 mg по порција). Други добри извори на витамин Ц се грејпфрут , киви, зелени пиперки, брокула, јагоди и портокали.

2. Домат

Благодарение на антиоксидантот ликопен, доматите можат да помогнат во заштитата на резервите на колаген од оксидативно оштетување. Еден од начините на кои го губиме колагенот како што старееме, освен што произведуваме помалку од него, е и преку оштетување од загадувачи и ултравиолетово зрачење. Оваа штета го забрзува разградувањето на колагенот, а ликопенот ќе се најде на патот. Ликопен се наоѓа и во други црвени и портокалови зеленчуци, како што се лубеницата и црвениот грејпфрут.

зголемете го колагенот со домати

3. Слатки компири

Ако јадете само еден печен сладок компир дневно, ќе добиете шест пати повеќе од препорачаната доза на витамин А и ќе ја негувате кожата и зглобовите. Овој витамин го стимулира и производството на колаген. Покрај тоа, го поддржува растот на клетките и игра клучна улога во нормалното формирање и зачувување на органите на телото. Покрај слатките компири, витаминот А го има и во морковите, дињите, мангото и кајсиите.

4. Јајца

Само напред: изедете го целото јајце. Жолчките од јајце се богати со холин, кој се претвора во глицин – една од амино киселините вклучени во производството на колаген. Дали сте загрижени за вашиот холестерол? Здравите луѓе можат да јадат до 300 mg холестерол дневно, а оние со дијабетес, висок холестерол или срцеви заболувања можат да консумираат до 200 mg; едно големо јајце има 187 mg. Наут, грав, мисирка, лосос и карфиол се исто така добри извори на холин.

5. Сончоглед

Само 30 g семки од сончоглед обезбедуваат 37% од дневната доза на витамин Е. Како и другите антиоксиданси, се смета дека витаминот Е ги неутрализира штетните ефекти на слободните радикали кои предизвикуваат брчки и опуштена кожа. Други добри извори на витамин Е вклучуваат масло од пченични никулци, бадеми, лешници и путер од кикирики.