Како да дојдете до совршено тело ? Легендарниот Арнолд Шварценегер споделува два совети за слабеење: “Ова навистина ќе ви помогне!“

Познатиот бодибилдер и филмска акциона ѕвезда Арнолд Шварценегер кажа дека никогаш не броел калории, но две едноставни стратегии за слабеење му помогнале да остане тенок и згоден во текот на неговата кариера.

Поранешниот гувернер на Калифорнија ја сподели својата омилена диета и одговори на прашањето на обожавателите за тоа кој е најдобриот начин да се запре губењето килограми доколку диетата и вежбањето престанат да функционираат.

Едно нешто што ми помогна кога се обидував да се вратам во форма беше едноставно исфрлање на еден оброк од дневниот план на исхрана“, напиша тој во одговор на прашање. Шварценегер кажа дека неговата диетална стратегија вклучува замена на еден обичен оброк дневно, или со доцен утрински оброк или замена на вечерата за голема порција супа од зеленчук.

Арнолд Шварценегер

За губење на тежината е потребен калориски дефицит и внесување на помалку калории отколку што согорувате. За да го направите ова, можете да јадете подоцна во текот на денот“, тврди 75-годишниот Шварценегер.

Понекогаш после тренинг јадам јајца или јогурт со гранола подоцна од вообичаеното, речиси како ужина наместо појадок“, вели тој. Некои докази сугерираат дека целосното прескокнување на појадокот може да го запре губењето на тежината бидејќи подоцна може да направите нездрави избори. Сепак, може да ви помогне да ја намалите количината на калории што ја внесувате со тоа што ќе ви даде помалку часови во денот за јадење.

Јадењето многу протеини за појадок може да помогне и во стабилизирање на шеќерот во крвта и да ве направи помалку склони кон енергетски несреќи подоцна во текот на денот, велат диететичарите за магазинот Insider.

Поранешниот седумкратен победник во бодибилдинг претходно изјави дека практикува претежно веганска исхрана, а неговиот последен оброк во денот е секогаш голема чинија супа од зеленчук.

На својот блог, Шварценегер сподели основен рецепт за „многу вкусна, но лесна“ вечера. Вклучува маслиново масло, сок од лимон, ким, сол, бибер, супа, обичен јогурт со малку маснотии и свежи билки. Рецептот исто така бара лук, кромид, тиквички и спанаќ, иако претходно кажа дека можете да го користите омилениот зеленчук или што и да имате при рака. Шварценегер кажа дека ќе додаде и малку масло од семки од тиква.

Според бројни студии, зеленчукот е богат со хранливи материи, како и со влакна и специфичен тип на јаглехидрати кои промовираат здраво варење и помагаат да се чувствувате посити после јадење.