Како да се ослободите од зависноста од шеќер?

0

Сите знаеме дека премногу шеќер е штетно за здравјето, па затоа е важно барем да ги намалите количините.

Можете полесно да одредите план за одвикнување според вашата личност.

Вие сте импулсивна личност

Дури и експертите за храна и лекарите ќе најдат задоволство во не толку здравата храна. Кога ќе почувствувате потреба да изедете нешто слатко, прво застанете и размислете зошто го сакате, дали е тоа досада, тага… Доколку потребата за храна не се должи на вистински глад, добро е да знаете која е причината и да сфатите дека таа храна всушност не ви е потребна.

Организирани сте и планирате

Храната за која знаеме дека е полна со шеќер е насекаде при рака, но и оние кои содржат скриени шеќери, па не е така лесно да им се одолее. Токму тука ќе ви помогне да бидете добро организирани, па проблемот да го решите со носење грицки кои не содржат многу шеќер, а секогаш ќе ги имате при рака кога ќе се јави гладот.

Се откажувате кога ќе наидете на проблем

Не мора целосно да се откажете од шеќерот. Нутриционистот Брук Алпрет советува намерно да се почестите со шеќери, па затоа еднаш неделно планирајте да јадете нешто што навистина ви се допаѓа, сладолед или торта, без каење. На овој начин ќе јадете помалку шеќер, а нема да страдате бидејќи истражувањата покажуваат дека големата желба и многуте забрани можат само да го спречат слабеењето.

Став на сè или ништо

Ако треба да изедете цела кесичка бонбони или цела кутија сладолед, најдобро е да ги немате при рака. Иако е попаметно да исфрлите сè од кујната, тоа нема да ви помогне долгорочно. Исто така, добро е да знаете дека шеќерите од овошјето можат само да ја поттикнат желбата за слатки, па подобро е да внимавате на тоа додека не ја развиете новата рутина.

Вие сте гурман

Често се заборава дека шеќерот го има и во пецивата и пицата. Тоа значи дека можете да бидете луди по шеќер без да го сфатите тоа. Тестенини, крекери, палачинки… сето тоа се намирници кои содржат шеќер. Ако сакате да јадете нешто вкусно и специфично наутро, ова може да биде уште еден знак дека навистина сакате шеќер.