КАКО ИЗРАЕЛ ГО ИЗНЕНАДИ ИРАН СО НАПАДОТ НА ИСФАХАН: ИДФ употреби тајни, засега непознати проектили од ловци Ф-15 во нападот на базата (ВИДЕО/ФОТО)

Израелската војска употреби тајна двостепена воздушно-лансирана ракета со прилично долг дострел во нападот на воздухопловната база во близина на иранскиот град Исфахан, покажуваат фотографиите кои ги покажуваат остатоците од ракетите користени во нападот.

Нападот дојде како одговор на иранските ракетни и беспилотни напади на 13-14 април врз Израел, како одмазда за израелскиот напад врз иранската амбасада во сирискиот главен град Дамаск, на почетокот на овој месец, во кој загинаа неколку високи членови на Корпусот на Исламската револуционерна гарда.

Иранските медиуми јавија за пресретнување на беспилотни летала над воздухопловната база Исфахан за време на израелскиот напад и нема информации за жртви.

Интересно е да се забележи дека Израел не призна дека нападнал, а дури и Иран официјално не го обвини Израел за нападот. Сепак, официјални лица од двете земји, како и од САД, потврдија за неколку медиуми дека израелската војска е одговорна.

Додека иранските медиуми објавија дека нападот бил извршен со беспилотни летала, остатоците од проектилите користени во нападот биле пронајдени во централен Ирак, во близина на градовите Латифија и Азизи.

Ирачките медиуми објавија дека остатоците припаѓаат на неуспешни израелски ракети. Сепак, фотографиите објавени на социјалните мрежи покажуваат дека таму се пронајдени само остатоци од главниот засилувач, или првата фаза, од двостепената балистичка ракета.

Првата фаза, исто така, имаше капи кои обично се користат за товарење на воени авиони, што значи дека ракетата се исфрла од воздухот.

Се чини дека првата фаза на ракетата е во голема мера слична на израелското семејство на ракети Спароу, кои првично беа развиени за да имитираат балистички ракети и да тестираат противракетни системи.

Во 2013 година, Рафаел, кој го прави Спароу, ја тестираше најновата верзија наречена Сребрен врабец. Оваа двостепена верзија е дизајнирана да ги симулира иранските балистички ракети од класа Шахаб-3 со дострел од 1.500-2.000 километри и може да носи боева глава со висока експлозија.

Сепак, во 2019 година, Рафаел откри балистичка ракета лансирана од воздух наречена Rocks, која очигледно беше базирана на Black Sparrow, најраната верзија на семејството на проектили.

Во тоа време, израелската одбранбена компанија не го откри дострелот на Роскс. Сепак, се вели дека проектилот има „многу значаен опсег на контрамерки“ и „брза траекторија до целта“.

Рафаел, исто така, произведува верзија Blue Sparrow, која по големина е на средина помеѓу Сребрениот врабец и Црниот врабец.

Ракетата Rocks се состои од една етапа. Ова значи дека ракетите користени во нападот врз Иран се базирани или на Сребрениот врабец или поверојатно тајна, модифицирана верзија на Синиот врабец, чија големина е поспоредлива со остатоците пронајдени во Ирак. Овие два типа најчесто се користат од борбени авиони Ф-15.

Воздухопловната база Исфахан се наоѓа на повеќе од 1.000 километри од Израел. Сепак, малку е веројатно дека израелските Ф-15 ги лансирале ракетите од воздушниот простор на земјата.

Серијата израелски напади насочени кон радарите и локациите за противвоздушна одбрана во јужна Сирија се случија приближно во исто време со нападот врз Иран и фактот дека првата фаза од ракета беше пронајдена во централен Ирак сугерира дека израелските борбени авиони Ф-15 ги лансирале своите проектили од одредена област долж границата меѓу Сирија, Јордан и Ирак.

Имајќи го предвид тоа, веруваме дека дострелот на тајната израелска ракета би можел да биде околу 800 километри.

Нападот врз Исфахан, дом на неколку клучни нуклеарни постројки, очигледно немаше намера да предизвика штета на воздухопловната база, туку само да испрати порака до Иран дека израелската војска може да нападне длабоко во неговата територија.

Меѓутоа, на овој начин може да се претпостави дека Израел разоткри една од своите тајни способности и му дал на Иран пример за тактиката што ќе ја користи за време на сеопфатен конфликт. Што се однесува до тактиката на напад, истото важи и за Техеран и нивниот напад на 13-14 април, што всушност наликуваше на она што го гледаме веќе две години во украинскиот конфликт.