“Како рок ѕвезда”: Бајден танцуваше, свиреше Колдплеј, директно им се обрати на Русите, но и на Путин (видео/фото)

0

Говорот во претседателската палата во Варшава беше дизајниран да ја увери Украина дека поддршката нема да се поколеба

Ако Украина бараше повеќе доказ дека САД цврсто стојат зад нивните одбранбени напори, Џо Бајден го обезбеди вечерва, пишува Телеграф.

„Слобода“ беше песната со која излезе, а „слобода“ беше збор што го употребил повеќе пати.

Говорот во претседателската палата во Варшава беше дизајниран да ја увери Украина дека поддршката нема да се поколеба. Но, тоа послужи и како порака до Владимир Путин и граѓаните на Русија, на кои тој директно им се обрати.

„Оваа војна никогаш не била неопходна“, рече тој. „Западот не планира да ја нападне Русија како што рече денеска Путин. Милиони руски граѓани кои само сакаат да живеат во мир со своите соседи не се непријатели“, рече Бајден.

Џо Бајден се соочуваше со критики за престојот во Европа додека проблемите во САД растат, но на 80-годишникот му беше најпријатно да се вклучи во странската дипломатија и да упати глас од неговиот моќен говор.

Пораката до Русија и Украина беше јасна: „Не треба да има сомнеж: нашата поддршка за Украина нема да попушти, НАТО нема да се подели и нема да се замориме“.

Танцувајќи на сцената на песната Слобода (Freedom) на норвешкиот диџеј Kygo, Џо Бајден беше пречекан во Варшава како рок ѕвезда, истакнува Sky News.

Администрацијата на Бајден соопшти дека говорот на американскиот претседател не бил „директен конфликт“ со говорот на Владимир Путин, но јасната поделба меѓу двете обраќања не останала незабележана.

Владимир Путин во Москва

Да потсетиме, двочасовното обраќање на Путин се одржа пред претставници на двата дома на парламентот во Москва, а беше прекинувано само со повремен аплауз од политичарите.

Американскиот претседател се одлучи за поинаков пристап – излезе на сцената во центарот на Варшава и пред толпата луѓе кои вееја полски, американски и украински знамиња.

Џо Бајден во Варшава

Откако претседателот Џо Бајден го заврши своето обраќање, отсвирена е песната „A Sky Full of Stars“ на Coldplay, а голема група деца кои вееја украински и американски знамиња излегоа и го опколија. Белата куќа наведе дека на говорот на Бајден биле поканети „персоналот од амбасадата и децата“, но не е јасно дали тоа биле децата кои всушност излегле на сцената по неговиот говор.