“Камуфлиран” Air Force One, “нуклеарна топка” и мал тим луѓе: Бајден ги носеше со себе шифрите за лансирање нуклеарни проектили во возот со кој дојде во Киев

Потребни беа вистински воени, дипломатски и медиумски акробации за патувањето на Бајден да стане реалност

Неверојатни воени, дипломатски и медиумски акробации беа потребни за да се организира посетата на американскиот претседател Џо Бајден на Киев.

Голем број европски функционери кои ја посетија воената зона во изминатата година отпатуваа за Киев од Полска со воз, но не се сметаше веројатно дека американскиот претседател, со агент кој носи шифри за нуклеарно оружје, ќе помине часови во возот. Токму тоа се случи, пренесува АП.

Претседателската колона ја напушти Белата куќа околу 3:30 часот наутро. Во текот на ноќта, тој полета во воздухопловниот авион Ц-32, модифициран Боинг 757 кој вообичаено се користи за домашни патувања до помалите аеродроми. Дваесет часа подоцна Бајден се појави во главниот град на Украина.

Џо Бајден и Володимир Зеленски

Ова е првпат во модерната историја американски претседател да посети воена зона која не е под покровителство на американската војска.

Како што претходно соопшти Белата куќа, Москва знаела за посетата на Бајден. Тие ги известиле неколку часа пред поаѓање, за да нема конфликт. Советникот за национална безбедност на Бајден, Џејк Саливан, одби да елаборира за прецизната содржина на пораката што е испратена и не сакаше да каже на кого е испратена пораката. Според него, целта била да се избегнат какви било погрешни заклучоци кои би можеле да ги доведат двете нуклеарни сили во директен конфликт.

Бајден возел низ Киев со црн теренец наместо со претседателската лимузина. Веста за неговата посета протече пред да може да се врати во Полска, што беше првичниот план. Колегите во Белата куќа се всушност изненадени што тајната не била откриена порано.

Како и кога започна операцијата во Киев? Планираното патување на Бајден во Варшава беше одлична можност Бајден да “скокне” во Киев.

Мала група високи функционери во Белата куќа и многу агенции за национална безбедност тајно ја планирале тајната посета со месеци, откри во понеделникот советникот за национална безбедност Џејк Саливан. Бајден во петокот го стави последниот потпис на планот за патување.

Џо Бајден во возот

Џо Бајден и неговиот советник за национална безбедност Џејк Саливан во возот

Патувањето бараше безбедносни, оперативни и логистички напори на професионалци од целата американска влада.

Откако Бајден јавно се качи во авионот на воздухопловните сили, летот беше означен SAM060 (Специјална воздушна мисија), наместо вообичаениот Air Force One. Полета од воздухопловната база Ендрус во 4:15 часот по средноевропско време.

Застанал во Германија да наполни гориво, а за време на летот транспондерот бил исклучен еден час, колку што траел летот до Жешов, Полска. Тој аеродром служеше како порта за испорака на оружје во вредност од милијарди долари од Запад и ВИП посетители во Украина.

Би-би-си пренесува дека Бајден поминал 10 часа во возот за да стигне до Киев.

Тој пристигна во Киев во 8 часот и беше пречекан од американската амбасадорка Бриџит Бринк, која му се придружи во колона до Маринската палата.

Многу важни сообраќајници и централни области на Киев беа опколени без објаснување. Киевчаните почнаа да споделуваат видеа на социјалните мрежи од долги колони автомобили кои со брзина одат по улиците кои имаа ограничен пристап. Ова беа првите индикации дека Бајден пристигнал.

Придружбата на американскиот претседател беше многу помала од вообичаеното – Џејк Саливан, заменик-шефот на кабинетот Џен О’Мали и личната асистентка Ени Томасини беа со Бајден.

Ним им се придружил припадник на тајната служба, кој носел актовка со шифри за лансирање нуклеарни проектили, таканаречената “нуклеарна топка”, мал медицински тим и официјалниот фотограф на Белата куќа.

Во авионот наместо вообичаените 13 имало само двајца новинари. Нивните електронски уреди биле исклучени и привремено однесени во Белата куќа и без нив се упатиле кон Киев. Мал број новинари во Киев беа поканети во хотел во центарот на Киев за да им се придружат, но не знаеја дека Џо Бајден пристигнува се додека тој навистина не пристигна во главниот град.

Војската на САД нема присуство во Украина, освен мал одред маринци кои ја чуваат амбасадата во Киев, што ја прави посетата на Бајден покомплицирана од претходните посети на американските лидери на воените зони.

Додека Бајден беше во Киев, американските извидувачки авиони, вклучувајќи го и шпионскиот авион Боинг Е-3 Сентри, познат и како АВАКС, и извидувачкиот авион RC-135W Rivet Joint, го надгледуваа Киев од полскиот воздушен простор.

Затворањето на улиците во Киев, кои вообичаено се екстремно зафатени, донесе морничава смиреност во центарот на главниот град на Украина. Беше толку тивко што можеше да се слушне како гаврани врани додека Бајден и Володимир Зеленски одеа до манастирот Свети Михаил со златна купола.

Ѕвоната на манастирот биеја во 11:30 часот, а потоа и сирени за воздушен напад. Двајцата државници чекореа со умерено темпо кон блискиот плоштад без надворешни знаци на загриженост. Таму се прикажани уништените руски тенкови и други оклопни возила, кои служат како темни потсетници за војната.

Бајден се чинеше дека дури и не ги забележа. Дури кога на социјалните мрежи се појавија првите фотографии од Бајден во Киев, неговата тајна посета стана светска вест број еден.

Џо Бајден и Володимир Зеленски