КЕНЕДИ ЌЕ БИДЕ ПОДПРЕТСЕДАТЕЛ НА ТРАМП? Оперативците на кампањата на поранешниот шеф на Белата куќа му се обратија на БОБИ, тоа НЕ Е ИЗНЕНАДУВАЊЕ за донаторите

Луѓе блиски до Доналд Трамп, поранешниот американски претседател, му дале првични предлози на Роберт Кенеди Џуниор во врска со можноста тој да биде потпретседател на Трамп, дознава Њујорк пост.

– Оперативците на Трамп уште од самиот почеток искажаа интерес за Кенеди, но беше рано – изјави за американскиот весник лице запознаено со оваа работа.

Истиот извор додаде дека „беше големо изненадување кога Боби објави“ во април 2023 година дека ќе се кандидира за претседател.

– Сè е можно. Воопшто не би го отпишал како можност – изјави упатениот.

„Њујорк дејли“ објави дека Кенеди (70), кој првично се кандидираше за претседателската номинација на Демократите, а сега е независен кандидат, не бил заинтересиран и продолжил да ги негира шпекулациите дека некогаш ќе ја прифати функцијата потпретседател на Трамп.

– Слушнав за таа идеја. Не е чудно – изјави за Њујорк пост Тимоти Мелон, кој донирал најмалку пет милиони долари во предизборната кампања на Кенеди.

Роберт Ф. Кенеди Џуниор

Друг голем донатор на кампањата и на Трамп и на Кенеди, кој, за разлика од првиот, сакаше да остане анонимен, рече дека во кругови блиски до Трамп, се прават напори за регрутирање на синот на поранешниот американски државен обвинител Роберт Кенеди, кој беше убиен за време на кампањата. , се уште се живи за претседателските избори во 1968 година во Лос Анџелес.

– Во оваа фаза сето тоа во голема мера се одвива зад сцената. Како што напредуваме, може да видите дека станува повидливо. Боби може да привлече нови луѓе на гласање – рече тој донатор.

Њујоршкиот весник потсетува дека РФК Џуниор е познат како антиваксер и оценува дека тоа би го направило чуден партнер во кампањата за Трамп, кој го финансираше развојот на вакцина против коронавирусот за време на пандемијата.

Сепак, поранешниот стратег на Трамп, Стив Банон, кој беше дел од администрацијата на Белата куќа и сè уште е близок со поранешниот американски претседател, исто така ја поттикна идејата и минатиот август рече дека двоецот Трамп-Кенеди на гласачкото ливче ќе донесе „масовен прилив“. на гласови.

Се вели дека по убедливите победи во републиканската пратеничка група во Ајова и внатрепартиските избори во Њу Хемпшир, Трамп практично веќе се гледа како победник на претседателската номинација за изборите во ноември.

Од друга страна, има многу шпекулации за тоа кој би можел да биде потпретседател на Трамп.

Доналд Трамп

Меѓу истакнатите имиња се споменуваат Елис Стефаник, конгресменка од Њујорк, сенаторот Тим ​​Скот од Јужна Каролина и сенаторот Џеј Ди Венс од Охајо.

Се вели дека портпаролите на Трамп и Кенеди не одговориле на барањето за коментар на Њујорк пост.