Ким Џонг-ун нареди „радикална промена“ во земјоделството

Лидерот на Северна Кореја ги повика официјалните лица да ги исполнат целите за производство, откако соседна Јужна Кореја предупреди на „острашната“ ситуација со храната во изолираната земја.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун повика на „радикална промена“ во земјоделското производство, поради загриженоста поради пријавениот недостиг на храна во изолираната земја.

Ким ја истакна важноста од исполнување на целите за производство на жито и трансформирање на производството за да се постави „основата за стабилен и одржлив земјоделски развој“ за време на вториот ден од клучниот партиски состанок, објави во вторникот државната Корејска централна новинска агенција (KCNA).

„Тој ја изрази цврстата определба и волја на Централниот комитет на Работничката партија да направи непрекинат револуционерен пресврт во земјоделското производство, велејќи дека ништо не е невозможно сè додека е воспоставен силен лидерски систем во целата партија и има обединета сила на сите луѓе. “, објави КЦНА.

Тешка криза, земјата е „на работ на гладување“

Ким, третата генерација на семејството што владее со тајната Северна Кореја, ги даде коментарите помалку од една недела откако јужнокорејското Министерство за обединување рече дека северниот сосед се соочува со „тешка“ криза со храна и дека добил извештаи за смртни случаи од глад.

Во извештајот минатиот месец, истражувачкиот центар „38 Север“, со седиште во Соединетите Американски Држави, рече дека циклусот на жетва на Северна Кореја во 2020-2021 година. година „веројатно не успеа да ги задоволи минималните човечки потреби“, а земјата сега е на работ на глад.

„Досега презентираните докази укажуваат на значително влошување на условите за живот и тековната комплексна хуманитарна вонредна состојба, во чиј центар е несигурноста на достапноста на храна“, се наведува во извештајот.

„Долгорочното решение за хроничната несигурност во храната на Северна Кореја делумно лежи во решавањето на нуклеарното прашање – потенцијално да доведе до значително олеснување на економските санкции, помалку милитаристички и реваншистички став и продолжување на трговијата со САД и нивните сојузници.

Помошта од „империјалистите“ како „отровни бонбони“

Северна Кореја често пати од недостиг на храна, вклучувајќи го и катастрофалниот глад во 1990-тите, кој се проценува дека уби меѓу 240.000 и 3,5 милиони луѓе.

Аналитичарите велат дека сегашниот недостиг на храна е предизвикан од комбинација на лоши жетви и екстремни временски услови, како и блокади и намалена трговија со Кина за време на пандемијата COVID-19.

Севернокорејскиот весник Родонг Синмун минатата недела повика на поголема економска самодоверба и го осуди прифаќањето помош од „империјалистите“, споредувајќи ја странската помош со „отровни бонбони“.