Кина започна воени вежби околу Тајван по средбата на Цаи Инг-вен со американскиот спикер

Кина започна тридневни воени вежби околу Тајван за да го изрази гневот на средбата на тајванскиот претседател Цаи Инг-вен со претседателот на Претставничкиот дом на Соединетите држави.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека 42 кинески авиони и осум брода ја преминале средната линија на Тајванскиот теснец во саботата наутро, по најавата на Кина дека ќе одржи „патроли за борбена готовност“ на север, југ и исток од островот.

Вежбите, објавени ден по враќањето на г-ѓа Цаи од САД, беа нашироко очекувани откако Кина го осуди состанокот со спикерот Кевин Мекарти во претседателската библиотека Роналд Реган во Лос Анџелес во средата. 

„Ова е сериозно предупредување за сепаратистичките сили за независност на Тајван и дослухот и провокацијата на надворешните сили и тоа е неопходна акција за одбрана на националниот суверенитет и територијалниот интегритет“, објави во кусото соопштение на Источниот театар на командата на Народноослободителната војска. 

Како дел од вежбите, кинески воен брод започна со вежби со жив оган, истрелувајќи повеќе куршуми артилерија во областа Луојан залив на брегот на провинцијата Фуџијан, на околу 50 километри северо-западно од островите Мацу кои се под контрола на Тајван.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека ја следи ситуацијата, одржува висок степен на будност и соодветно ќе реагира за одбрана на безбедноста на островот.

Во соопштението на Министерството се вели дека Кина ја користи посетата на г-ѓа Цаи во САД „како изговор за извршување на воени вежби, што сериозно му наштети на регионалниот мир, стабилност и безбедност“.

„Војската ќе одговори со смирен, рационален и сериозен став и ќе чува стража и ќе следи во согласност со принципите „не ескалација ниту спорови“ за одбрана на националниот суверенитет и националната безбедност“, се вели во соопштението. 

Висок тајвански функционер запознаен со безбедносното планирање во регионот изјави за Ројтерс дека Кина најверојатно ќе ги зголеми своите воздушни и поморски патроли во обид да ја „малтретира“ тајванската воздушна одбранбена зона и да се „притисне“ поблиску до средната линија на тајванскиот теснец, која вообичаено служи како неофицијална бариера меѓу двете.

Ситуацијата беше „како што се очекуваше“ и може да се управува, а владата на Тајван вежбаше различни сценарија за нејзин одговор, рече лицето, кое сакаше да остане анонимно, бидејќи тие не беа овластени да зборуваат со медиумите.