Кина и Русија ќе одржат стратегиски безбедносни консултации

0

 – Пекинг и Москва ќе одржат четиридневни стратегиски безбедносни консултации што почнуваат денес во Русија, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Кинеската страна ќе ја претставува министерот за надворешни работи Ванг Ји, а руската страна ќе ја претставува Николај Патрушев, секретар на рускиот Совет за безбедност.

Консултациите ќе завршат во четврток.

Патувањето на Ванг во Русија се случи еден ден откако тој имаше дводневен состанок со американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан во Малта, каде што двете страни разговараа и за руско-украинската војна.