Климата откажала во авионот на „Катар ервејс“, патниците паѓале во несвест: „Замислете да сте три и пол часа во сауна!“ (Видео)

Патниците кои требало да летаат од Грција за Катар, останале заробени во авионот чија климатизација откажала на пистата на аеродромот во Атина. Патниците не можеле да излезат 3,5 часа додека температурата надвор од авионот достигнала 34 степени Целзиусови. Во самиот авион било многу пожешко, патниците тешко се бореле со топлината, а некои дури и се онесвестиле, пишува Дејли Мејл .

Меѓу патниците на летот на „Катар ервејс“ имало и неколку спортисти кои требало да се натпреваруваат на тајландскиот боксерски шампионат. Некои од нив ги снимија неподносливите услови во авионот и ги објавија на социјалните мрежи.

На снимката се гледа како патниците се соблекуваат, од нив капат зрна пот, а други се обидуваат да им помогнат на оние на кои високите температури им биле премногу.

По 3,5 часа пекол, на патниците конечно им беше дозволено да се симнат и да отидат до зградата на аеродромот.

Јужноамериканскиот спортски терапевт Гарт Колинс сподели неколку снимки на социјалните мрежи.

„Патниците беа задржани во авионот 3,5 часа со затворени врати и без клима уред. Патниците биле буквално дехидрирани и се онесвестиле во авионот. Некои мораа да фатат друг авион, до кој на крајот не стигнаа“, рече тој.

„По некое време на патниците им даваа вода и сокови, што воопшто не беше доволно за да се опорават откако поминаа толку многу време во услови слични на сауна.

Тој сподели и видео од боксерот Демијан Колинс, од чие тело капе пот.

„Дамјан е спортист и е во добра форма. Замислете каков стрес бил за сите други патници.’

Во авионот бил и тајландски тим спортисти.

Боксерот Таначаи Сидсонпенонг изјави дека е во шок.

„Чувствувам дека имав среќа воопшто да ја преживеам оваа ситуација“, рече тој.

Локалните извештаи велат дека одложениот лет пристигнал во Доха околу 10.30 часот во средата – речиси 28 часа по неговото планирано слетување од 18.20 часот во вторник.

Клима уредот во комерцијален авион е дизајниран да одржува удобна температура во кабината од приближно 18-22 степени Целзиусови за време на летот.

Системот обично работи така што го зема топлиот воздух што го создаваат моторите на авионот и го лади користејќи го воздухот со ниска температура на голема височина, а потоа го рециркулира воздухот назад низ кабината.

Но, за ова да функционира, моторите треба да имаат моќ, што кога авионот е приземјен на пистата обично не е така бидејќи капетанот ќе ги исклучи турбините за да не троши гориво.

Бидејќи тој ден беше многу топло во Атина, целиот авион стана жежок, а условите во кабината беа како сауна.