КЛИНТОН ЈА ИМАШЕ МОНИКА, А ТРАМП СТОРМИ И ПЛЕЈБОЈ-Зајачицата: Дали Трамп ќе го преживее скандалот?

Скандалот на Доналд Трамп поврзан со плаќањето на ѕвездите од порно филмовите, поради што стана првиот поранешен американски претседател кој беше уапсен и кривично обвинет, многумина потсети на слични настани на еден од неговите претходници во Белата куќа во 1990-тите.

Големата порота на Менхетен го обвини Трамп по 34 точки од обвинението за измама. Ова, меѓу другото, вклучува и наводна исплата од 130.000 долари од претседателската кампања на Сторми Даниелс за да молчи за нивната афера, преку адвокатот Мајкл Коен и компанија-школка што ја основал, што е евидентирано како правни такси.

Под лупа е и исплатата на „Плејбој“ на зајачицата која тврди дека имала вонбрачна врска со Трамп. Окружниот обвинител на Менхетен тврди дека АМИ и платила на жената – за која се верува дека е Карен Мекдугал – 150.000 долари истата година во 2016 година во замена за нејзиното молчење за аферата и написите на авторот. А таа исплата наводно била „погрешно поднесена“.

Трамп и Карен Мекдугал

Обвинителите го обвинуваат Трамп за „фалсификување криминални деловни документи со цел да се прикрие криминалното однесување од гласачката јавност за време на претседателските избори во 2016 година“.

Во обвинението, кое беше незапечатено по изјаснувањето на Трамп пред судот во вторникот, се наведува дека поранешниот претседател бил вмешан во заговор за поткопување на интегритетот на изборите во 2016 година преку серија плаќања со цел да се потиснат наводите што може да и наштетат на неговата кандидатура. Плаќањата, како што се наведува, биле дел од „незаконската шема за идентификување и потиснување на негативните информации кои би можеле да ја поткопаат неговата кампања за претседател“.

Никој не е виновен

Трамп, кој се изјасни за невин за аферата со Сторми, се соочува со максимална казна од 136 години затвор. Сторми рече дека имала консензуален секс со Трамп во 2006 година, многу пред тој да се кандидира за претседател, кога тој се појавуваше во реалното шоу „The Apprentice“ и очекуваше раѓање на син со Меланија. Тоа се случи само еднаш, во хотелска соба за време на турнир во голф, но тие останаа во контакт, изјави Сторми.

Сторми поднесе тужба против поранешниот претседател за да го прекрши договорот за замолчување, тврдејќи дека е неважечки бидејќи Трамп не го потпишал, додека неговите адвокати бараат од неа отштета од 20 милиони долари за прекршување на договорот, јавува Би-Би-Си.

Апсењето на Трамп и судското сослушување во вторникот крена прашина во светската јавност како настан без преседан во американската историја. Но, неколку децении претходно, аферата помеѓу неговиот претходник, Бил Клинтон, и младата практикантска куќа во Белата куќа, Моника Левински, ги разбрануваше водите во Вашингтон и доведе до негово отповикување. Исто како Трамп денес, и Клинтон негираше афера пред триесет години.

– Не сум имал сексуални односи со таа жена – рекол во 1998 година, а оваа изјава се врежала во сеќавањето на американската политика.

Излезе дека тоа било лага.

Бил Клинтон и Моника Левински

Подоцна се докажа дека поранешниот претседател имал „афера“ со Левински, чија колешка Линда Трип тајно ја снимила нејзината исповед. Кога Левински беше повикана да сведочи во случајот за сексуално вознемирување на државниот службеник Пола Џонс против Клинтон (кој подоцна беше отфрлен), таа негираше дека имале секс. Клинтон, исто така, ја негираше нивната афера под заклетва, што доведе до лажно сведочење и попречување на обвиненијата за правда.

Тој беше ослободен на судење во Сенатот во 1999 година. термин, за поттикнување инвазија на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година и обид за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година на кои беше поразен од Џо Бајден.

Клинтон преживеа, дали и Трамп?

За разлика од Клинтон, Трамп не беше претседател кога ја имаше аферата, но исплатата се случи за време на неговата претседателска кампања – ако парите беа, како што се сомневаше, од средства за кампања, тоа би било кршење на федералниот закон.

Ниту аферата на Трамп, ниту на Клинтон сама по себе не е контроверзна – претседателот не може да биде отповикан за изневерување на сопругата (тие можат да одговараат за тоа).

Но, случајот на Килнтон тврди дека ако претседателот е подготвен да лаже за тоа под заклетва, тогаш може да лаже и за други работи. Во случајот на Трамп, критичарите изразија слична загриженост за довербата – плаќањето пари за да молчи сугерира дека тој може да биде подложен на уцени, вклучително и од странски противници.

Многумина сметаат дека аферата Клинтон е најнезаборавниот дел од неговото претседателствување.

Иако после тоа го заврши вториот мандат, имаше една клучна промена, иако во врска со случајот Пола Џонс. Судот пресуди дека американските претседатели повеќе немаат имунитет од граѓански тужби за дела за кои тврдат дека се случиле пред да стапат на функција.

Дали скандалот Сторми ќе биде политички погубен за Трамп – со оглед на тоа што тој веќе најави кандидатура за републикански претседателски кандидат во САД во 2024 година – останува да се види.

Анкетата на Yahoo News и U Gov покажа дека Трамп води пред Рон ДеСантис во хипотетичките прелиминарни републикански избори со 57 отсто наспроти 31 отсто. И анкетите на Ројтерс и Ипсос покажуваат дека тој ја зголемува предноста пред гувернерот на Флорида и покрај тоа што се соочува со кривични пријави.

Бил Клинтон

Тој по обвинението во вторникот рече дека „никогаш не би помислил дека вакво нешто може да се случи во Америка“ и дека единственото злосторство што го направил е „бестрашното бранење на нашата нација од оние кои сакаат да ја уништат“.

– Нашата земја оди во пеколот – рече тој.

Што е со Левински и Сторми?

Ниту Моника ниту Сторми никогаш не рекоа дека нивните афери биле консензуални.

Левински, која се смета себеси за една од првите жртви на злоупотреба на интернет, покрај глобалното понижување, се соочи и со 27 години затвор поради давање лажна изјава. Таа остана настрана од јавноста повеќе од една деценија, сè до 2015 година, кога одржа говор на конференцијата ТЕД наречена „Цената на срамот“, во која се осврна на личните последици од скандалот, укажувајќи на болните последици што ги уште страда.

Тој говор стана вирален.

Таа денес е активна во борбата против злоупотребата на интернет и е редовна на „Твитер“. Таа веќе не се срами да зборува за своето минато, згора на тоа, досега неколку пати се пошегуваше на тоа. Би-Би-Си пишува дека некои милениумци ја сметаат за пример – тие не ги следеле настаните од 90-тите и гледаат на приказната за аферата со нови очи.

А Сторми? Овој 39-годишен ветеран од индустријата за филмови за возрасни, чие вистинско име е Стефани Клифорд, собори рекорди на Pornhub. Додека Трамп беше на суд во вторникот, обожавателите го бараа нејзиното име на порно сајтот повеќе од 660.000 пати. Пребарувањата за Сторми, исто така, скокнаа на над 460.000 на 21 март кога Трамп објави дека ќе биде уапсен (иако тоа не се случи тогаш).

Даниелс – која се чини дека ужива во вниманието што го доби во врска со случајот – ја помина неделата пред диво „твитајќи“ за целата афера. Иако целиот случај дополнително ја зголеми популарноста на Трамп и донациите за кампањата, се чини дека тоа беше и профитабилен момент за Даниелс.

Таа во петокот „твитна“ дека стигнуваат се повеќе нарачки за робата што ја продава преку „Инстаграм“ и им се заблагодари на своите следбеници за поддршката. Иако нејзините критичари и поддржувачите на Трамп ја обвинуваат дека се обидува да го унапреди својот бизнис преку аферата, таа тврди дека веќе има успешна кариера.