Клоп за преселбата на Мекалистер во Ливерпул: Одлични вести

 Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп го коментираше потписот на играчот од средниот ред на Брајтон, Алексис Мекалистер.

– Сега имаме уште еден многу талентиран, интелигентен и технички надарен играч во списокот, што е одлична вест. Мислам дека нема потреба да зборувам многу за вештините на Алексис, бидејќи сите веќе знаат за нив. Очигледно е дека Мекалистер е способен да игра на различни позиции, го знаеме долго време, го гледав како расте од млад човек во човек кој и помогна на неговата земја да го освои Светското првенство.

Сега со нас ќе ги направи следните чекори во кариерата, веќе е доста искусен и одличен играч, но има само 24 години и има простор да расте. Со нетрпение очекувам кога ќе почнам да работам со Алексис, изјави Клоп за официјалниот клупски сајт.

Ливерпул плати 42 милиони евра за 24-годишниот Аргентинец и потпиша договор до крајот на јуни 2028 година со опција за продолжување на уште една година.

Мекалистер ќе го носи бројот 10 за Ливерпул.