Ковачевски во Минхен се среќава со Лејен, Шолц, Столтенберг, Пелоси

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен; Германскиот канцелар Олаф Шолц; Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг; и поранешната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Срдечна средба со претседателот на Европската комисија, Фон дер Лајен, напиша премиерот Ковачевски на Фејсбук. 

„Уште еднаш ја истакнавме важноста Северна Македонија да стане членка на ЕУ што е можно поскоро. Нашите пријатели од ЕУ не поддржуваат и помагаат во реформските процеси во земјата. Европскиот пат на Западен Балкан е важен за регионалната стабилност, за безбедниот и просперитетен живот што го заслужуваат нашите граѓани.

На средбата со германскиот канцелар Шолц беше истакната недвосмислената поддршка на Берлин за европскиот пат на Северна Македонија.

„Разговаравме за потребата од забрзување на европската интеграција, која е важна за безбедноста и стабилноста на регионот. Германија е наш непоколеблив поддржувач и главен партнер во интеграцијата на нашата земја во ЕУ“, напиша Ковачевски.

По панелот „Надвор од Алијансата: Партнерство за европска безбедност“, премиерот имаше кратка средба со генералниот секретар на НАТО Столтенберг.

„Една година по воената агресија врз Украина, НАТО е обединет повеќе од кога било во поддршката на Украина и ќе ја поддржува се додека е потребно“, напиша Ковачевски, додавајќи дека му рекол на Столтенберг дека Северна Македонија е целосно посветена на градење партнерства и одржување безбедноста на Западен Балкан и Европа.

Ковачевски во Минхен го следеше панелот „САД во светот“, на кој се обрати американскиот потпретседател Камала Харис. Таа рече дека евроатлантското единство е силно и, осврнувајќи се на годишнината од бруталната инвазија на Русија врз Украина, рече дека Киев нема да се предаде.

Таа им се заблагодари на сите членки на НАТО за силното евроатлантско партнерство, напиша премиерот.

Премиерот се сретна и со поранешната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Пелоси и ѝ се заблагодари за нејзината долгорочна поддршка и придонес во стратешкото партнерство меѓу Соединетите Американски Држави и Северна Македонија.