КОКОС ТОРТА – МОЖЕБИ НАЈУБАВАТА ШТО СТЕ ЈА ПРОБАЛЕ: Неверојатно лесно се прави со само 4 евтини состојки

0

Љубителите на кокос ќе бидат воодушевени од рецептот за оваа торта.

Некои од најпознатите колачи содржат кокос , како руски капи, рафаело… Нè подготвува за убаво време, но и за богата празнична и празнична трпеза. Доколку не сте искусна домаќинка, тогаш ви предлагаме да започнете со оваа торта . Се што треба да направите е да ги измешате 3-те состојки и да готвите додека смесата не се згусне. На крај посипете со кокос. 

  • Состојки: 
  • 500 мл млеко 
  • 35 гр шеќер 
  • 1 лажица кокосово брашно 
  • кокос 

Подготовка: 
Во тенџере измешајте млеко со шеќер и брашно, па варете додека не се згусне со постојано мешање. Смесата истурете ја во сад, покријте ја со проѕирна фолија и изладете ја, а потоа посипете со кокос. Пријатно! Видеото можете да го погледнете ТУКА