Компромис! Рускиот и израелскиот претседател одлучија „да се остават на мира“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху тврди дека нашол компромис со рускиот претседател Владимир Путин за интересите на Блискиот Исток. Во исто време, тој призна дека двете земји имаат „тешки односи“.

Според израелскиот премиер, Иран сака да формира „армија“ и да ја распореди во Сирија, во близина на израелската граница. Покрај тоа, Техеран се обидува да ја уништи еврејската држава и да им се заканува на нејзините жители со создавање нуклеарно оружје.

– Прво му реков на Путин:

„Види, имаме избор: може да се судриме или да најдеме заеднички јазик. Израел работи слободно… Ние не се мешаме во вашите акции во Сирија, а вие оставате нè на мира. Најдовме компромис кој им служи на интересите на Израел, а Путин верува дека тоа не ги загрозува руските интереси – изјави Нетанјаху за францускиот канал LCI.

Како што додаде политичарот, двајцата лидери решиле „да се остават на мира“.

На 1 февруари Нетанјаху изјави дека Израел не сака воена конфронтација со Русија.

Во исто време, тој призна дека двете земји имаат „тешки односи“.

Според него, тоа се должи на фактот што на границата со Сирија израелските и руските авиони летаат на неколку сантиметри еден од друг.

Нетанјаху истакна дека на Тел Авив му е потребна слобода на дејствување во воздухот, но тоа може да доведе до конфронтација со Москва.

Сепак, политичарот нагласи дека не сака таков развој на настаните.