КОНЕЧНО РЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА УБИСТВОТО НА ТИНЕЈЏЕРКАТА – Отишла во пицерија, нејзиното тело било пронајдено три дена подоцна во шумска област (ВИДЕО)

0

Доказите со ДНК овозможија да се дознае вистината.

Канадската полиција соопшти дека решила еден од најпознатите случаи во историјата на Квебек. Тие го поврзале силувањето и убиството на 16-годишно девојче, кое се случило во 1975 година, со маж од Западна Вирџинија кој починал пред повеќе од 40 години, пишува Гардијан .

Полицијата во градот Лонгеј вели дека ДНК доказите им овозможиле да бидат 100 отсто сигурни како Френклин Мејвуд Ромин ја убил тинејџерката Шерон Приор во предградието на Монтреал. Ромин е роден во 1946 година во Хантингтон, вториот по големина град во Западна Вирџинија, а почина во 1982 година на 36-годишна возраст во Монтреал под мистериозни околности.

Неговото тело беше ексхумирано на почетокот на мај на гробиштата во Западна Вирџинија за ДНК тест за да се потврди неговата поврзаност со злосторството. Полицијата соопшти дека ДНК на Ромин, кој имал долга криминална историја, одговара на примерокот пронајден на местото на убиството.

Полицијата истражуваше повеќе од 100 осомничени

Приор исчезна на 29 март 1975 година, откако отиде да се сретне со пријателите во пицерија во близина на нејзиниот дом во населбата Поен-Сент Чарлс во Монтреал. Нејзиното тело е пронајдено три дена подоцна во шумска област во Лонгеј, на јужниот брег на Монтреал.

Полицијата истражуваше повеќе од 100 осомничени во текот на годините, но не уапси ниту еден. Ивон Приор, мајката тинејџерка, сега има 80-ти години, сè уште живее во Канада и го поминала својот живот во потрага по убиецот на нејзината ќерка.

Ромин беше именуван во истрагата до минатата година, кога полицијата ја откри неговата богата историја на насилство и обиди да ја избегне правдата преселувајќи и живеејќи меѓу Западна Вирџинија и Канада.

Тие не можеа да најдат документ со детали за смртта

Ромин најпрво се обидел неуспешно да избега од казнено-поправниот дом во Западна Вирџинија во 1964 година, а подоцна избегал во 1967 година. Две години подоцна, тој веќе имал криминално досие во Канада. Во 1974 година, тој беше уапсен бидејќи упаднал во куќа и силувал жена во Паркерсбург, Западна Вирџинија. Тој беше ослободен со кауција од 2.500 долари два месеци подоцна и побегна во Канада, според тогашната приказна на Асошиетед прес.

Само неколку месеци по убиството на тинејџерката во 1975 година, Ромин беше фатен од канадските погранични службеници и екстрадиран назад во Западна Вирџинија, каде што беше осуден на затворска казна од пет до 10 години за сексуален напад во случајот Паркерсбург.

Тој почина во Канада во 1982 година, набргу откако беше ослободен, иако официјалните лица велат дека не успеале да најдат потврда за смртта со детали за околностите што довеле до неговата смрт. Телото и било вратено на неговата мајка во Западна Вирџинија, каде што неговото семејство го погребало.