Координатор на ОН: Бројот на жртвите во разорните земјотреси во Турција и Сирија веројатно ќе се удвои

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе биде „повеќе од двојно“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН.

И зборувајќи за Sky News во Адана, Турција, Мартин Грифитс рече дека очекува уште десетици илјади смртни случаи, пишува Гардијан.

Најмалку 24.596 луѓе се потврдени загинати во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот ја погоди јужна Турција и северна Сирија, со повеќе последователни потреси.

„Мислам дека е тешко да се процени точно колку треба да поминеме под урнатините, но сигурен сум дека бројот на жртви ќе се удвои или повеќе“, рече Грифитс.

Тој рече дека периодот од 72 часа по катастрофата обично бил „златен период“ за спасување, кој во меѓувреме истекол, но дека преживеаните сè уште се извлекуваат од урнатините.

„Мора да биде неверојатно тешко да се одлучи кога да се запре оваа фаза на спасување“, рече тој.