КОЧА БИЛ ЛИКВИДИРАН 15 ДЕНА ПО РАЃАЊЕТО НА ЌЕРКАТА: Бил боксер и коцкар, ја сакал најдобрата ракометарка на светот, го убиле пред неговата куќа

0

Помина четвртина век од убиството на Зоран Ковачевиќ, познат како Коча. Ноќта помеѓу 17 и 18 мај 1998 година, во улицата Игњат Јоб во населбата Медаковиќ во Белград, каде што живеел, бил ликвидиран боксерот, коцкар и сопственик на синџир казина и спортски обложувалници.

Убиството го извршиле двајца напаѓачи, кои никогаш не биле откриени. Додека Ковачевиќ се обидувал да го запали автомобилот, кон него биле испукани неколку куршуми од автоматска пушка, а кога се обидел да се спаси фрлајќи се на совозачкото седиште, напаѓачите мирно се движеле околу возилото „БМВ 318“ и продолжиле да пукаат се додека не биле сигурни дека е мртов.

Зоран Ковачевиќ Коча

Во белградското подземје ова убиство го окарактеризираа како продолжение на коцкарска пресметка, а се шпекулирало и дека Ковачевиќ не е случајно убиен пред Мундијалот во Франција, бидејќи се очекувало дека ќе заработи милиони преку синџирот на обложувалници.

Коца бил еден од ретките жестоки момци во деведесетите кои не сакаа да се фотографираат, па не се појавуваше во јавноста. Во младоста бил успешен боксер на Партизан.

Познато е дека тој имал конфликт со Александар Кнежевиќ Кнеле во кафулето „Тифани“ во Вождовац кога Кнеле го застрелал во нозете, но ранетиот Коча успеал да го удри со тупаница. За Ковачевиќ се пишуваше дека наводно бил вмешан во убиството на Миќо Талијан во Будва, бидејќи пиштолот на Миќо бил пронајден во неговиот стан во Белград. Тогаш биле уапсени браќата Југослав и Петар Пајиќ, кои признале дека го убиле Талијан во септември 1991 година, а потоа биле ослободени кога го повлекоа признанието. Сето тоа го искомплицирало случајот, кој никогаш не е разрешен.

Тогаш почна крвавата деценија на црногорскиот асфалт. Миќо не важел за тврд дечко иако ги знаеше сите, тој бил плејбој, заводник и коцкар. Во Црна Гора донел многу светски ѕвезди. Затоа некои сметаат дека конфликтот меѓу Коча и Миќо е предизвикан од коцкање.

Ковачевиќ остана запаметен и како невенчаниот сопруг на најдобрата светска ракометарка на сите времиња, Светлана Цеца Китиќ , која ја роди својата ќерка 15 дена пред убиството на Коча.

“Коча засекогаш ќе остане моја вистинска љубов и болна точка. Таа љубов засекогаш ќе остане со мене, најмногу го сакав. Беше нешто нереално, се штипнав бидејќи не можев да верувам дека е можно. Не можев да верувам дека некој може да има толку многу љубов. Мислам дека ниту еден партнер не ме сакаше како Коча. Ме сакаше таква каква што сум“, изјави Цеца Китиќ .