КРАЛОТ ЧАРЛС ГО ПРОТЕРА ПРИНЦОТ ЕНДРУ ОД БАКИНГАМСКАТА ПАЛАТА: Војводата од Јорк мораше да си замине, тој повеќе не припаѓа таму

На принцот Ендрју, војводата од Јорк, кралот Чарлс III му наредил да ја напушти Бакингамската палата, а неговите работи биле одземени при реновирањето на палатата, пренесува британскиот печат.

Кралот јасно стави до знаење дека Бакингемската палата повеќе не е местото за принцот Ендру.

– Прво неговата канцеларија беше затворена минатата година, а потоа и просторот за спиење – изјавил неименуваниот извор.

Ендру ги сакаше своите одаи во Бакингемската палата каде што живееше брачен живот со Сара Фергусон со која се ожени во 1986 година, а тие беа и негово љубовно гнездо по разводот во 1996 година, пишува весникот.

– Во своите одаи во палатата донесе многу нови девојки, меѓу кои беше и моделот Каприс. Станот во палатата Сент Џејмс го нема истиот шарм за ниту еден маж – заклучил изворот на весникот Сан.

Во претходните години, принцот Ендру беше во центарот на скандалот со Епштајн и беше обвинет за сексуална злоупотреба, поради што се повлече од јавниот живот.

Во ноември 2022 година, тој ја загуби и платената полициска заштита на Бакингемската палата.

Војводата од Јорк е обвинета за сексуална злоупотреба на Американката Вирџинија Џефри кога имала само 17 години. Таа излезе во јавноста со тврдења дека принцот ја нападнал во Лондон и во САД.

Тужбата на Американката се однесува на Законот за деца жртви од 2019 година, кој ги прошири правата на жртвите да ги тужат насилниците за обвиненија кои се застарени.