КРАЈ НА ПАКС АМЕРИКАНА – Поранешните „сили на оската“ се враќаат: Руската агресија промени сè, тие сериозно се вооружуваат

Поранешните сојузници во Втората светска војна по долги години се повеќе инвестираат во одбраната

Германија и Јапонија, поранешни сојузници во Втората светска војна, најавија почеток на посериозно вооружување.

По децении и децении на демилитаризација и покајнички пацифизам, поради изборот на погрешната страна на историјата во Втората светска војна, руската инвазија на Украина ги принуди поранешните сили на Оската на посериозен пристап кон нивната воена одбрана.

Германскиот канцелар Олаф Шолц вети дека ќе го финансира зајакнувањето на запоставените германски воени сили од фонд од 100 милијарди евра и со тоа ќе го потисне германскиот воен буџет над два отсто од БДП што ги бара НАТО. Моментално издвојуваат 1,49 отсто. Јапонскиот премиер Фумио Кишида, кој беше во ненадејна посета на Украина минатата недела, за прв пат јапонски премиер да стапне во друга земја разорена од војна, вети дека ќе ги зголеми трошоците за воена одбрана на Јапонија за 50 отсто во следните пет години и ќе набави проектили за гаѓање на непријателски цели во случај Јапонија да биде нападната. Завршувајќи ја оската Рим-Берлин-Токио, италијанскиот премиер Џорџија Мелони, исто така, неодамна вети дека ќе ги зголеми инвестициите во војската на 2 отсто од италијанскиот БДП, велејќи дека „слободата има цена“ и ако земјата не може да се одбрани „тогаш некој друг ќе го направи тоа за неа, но не бесплатно“. Италија сега издвојува 1,51 отсто од БДП за војската.

Тоа не е враќање во минатото

Сепак, вооружувањето или најавите за вооружување на Германија, Јапонија и Италија не се враќање на некое од нивното старо, заборавено воено минато, пишува Иан Бурума, автор и професор по човекови права за Волстрит журнал. Барем што се однесува до Германија и Италија, инвестирањето најмалку 2 отсто од БДП за одбрана е директива на НАТО за сите земји членки до 2024 година. Хрватска, интересно, издвојува повеќе, дури 2,16 отсто од својот БДП за одбраната, и со тоа е меѓу ретките земји кои трошат толку голем дел од својот буџет за војската, само Грција, САД, Полска и Велика Британија издвојуваат повеќе отколку тие во НАТО алијансата.

Сега, иако војната во Украина беше катализатор за ново милитаристичко движење во тие земји, Јапонија не и испрати на Украина ништо посмртоносно од шлемови и панцири. И Германија не се согласи да ги снабдува украинските војници со стари тенкови Леопард 1, пред САД да се согласат да испратат и тенкови М1 Абрамс. За Бурум тоа е сепак знак дека европските земји не можат или не сакаат воено да дејствуваат без „големиот брат“ САД.

Во исто време, во Германија и Јапонија се зголемува сериозно незадоволство на јавноста од одговорот на владата на руската агресија. Во февруари, повеќе од 10.000 германски пацифисти, на кои им се придружија проруските членови на десничарската партија АфД, организираа протест „Бунт за мир“ во Берлин, протестирајќи против испраќањето германско оружје во Украина. Во Јапонија, либералниот весник „Асахи“ го предупреди премиерот Кишидо дека неговиот план за зголемување на буџетот за 50 отсто е неуставен. Имено, според членот 9 од јапонскиот Устав, „јапонскиот народ засекогаш се откажува од војната како суверено право на нацијата и од заканата или употребата на сила како средство за решавање на меѓународните спорови“.

Станува збор за фактот дека Јапонците не можеле да ги обвинат нацистите или диктаторот како Хитлер за нивната воена агресија во 1930-тите и 1940-тите . Затоа, со помош на суптилното американско влијание, тие почнаа да го напуштаат својот традиционален милитаризам, самурајски дух, на крајот воведувајќи строги пацифистички одредби во нивниот закон, како што е гореспоменатиот член 9. Бавното напуштање на овој ригиден пацифизам започна во текот на времето на поранешниот десничарски премиер Шинзо Абе, кој беше убиен минатата година, но сега, поради украинската војна и заканувачкиот начин на однесување на Кина кон Тајван, на помалку од 500 милји од Окинава, тоа стана неопходност.

Пацифистички протест

Германската повоена приказна е различна од јапонската. Ниту Западна ниту Источна Германија немаа пацифистички устави бидејќи за војната едноставно беа обвинети Хитлер и нацистите, а не германскиот милитаризам. Затоа и таму се поделени реакциите за војната во Украина. Игнорирајќи ги поединците блиски до АфД кои отворено му се восхитуваат на Владимир Путин и затоа протестираат против германската помош за Украина, пацифистите го прават истото, но од различни причини. Сè им е подобро од војната. На пример, најпознатиот жив германски филозоф Јирген Хабермас, кој денес има 93 години, кој јасно се сеќава на германскиот воен хорор за време на Хитлер, побарал пријателско решение за војната, верувајќи дека војната каква што била никогаш не треба да се повтори. Од друга страна, Аналена Баербок, германскиот министер за надворешни работи, кој силно се залага за воена поддршка за Украина, мисли сосема спротивно, дека помагањето на Украина е „одбрана на демократијата од автократски империјалистички агресор“.

Сепак, непосредните закани од Кина и Русија не се единствените катализатори за воени промени во Германија и Јапонија, има уште една причина. Пакс Американа, таканаречениот период по Втората светска војна во кој немаше големи воени конфликти во Европа и Источна Азија, поради, како што се верува, економската и воената хегемонија на САД е прекинат со доаѓањето на Доналд Трамп на власт. Тој отворено го изрази својот презир кон НАТО и своето восхитување кон Путин, притоа ставајќи ја Америка на прво место. И, како што пишува Иан Бурума, за една работа бил во право. Pax Americana не може да трае вечно на начинот на кој беше конституиран по 1945 година. Економската доминација на САД повеќе не е она што беше во минатиот век и Американците, како што се очекуваше, сè повеќе ќе им замеруваат на богатите земји од Европа и Азија кои ги користат САД како полицаец. Очигледно е време Европејците, но и Јапонците да преземат појасни чекори кон автономија, заклучува Бурума.