Кулеба: Посетата на Бајден е победа за украинскиот народ

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба изјави дека посетата на американскиот претседател Џо Бајден на Киев и сигнализира на Русија дека никој не се плаши од неа.

Кулеба во писменото соопштение рече дека посетата е историска и дека и Бајден и украинскиот претседател Володомир Зеленски се задоволни од разговорите. – Оваа посета е победа за украинскиот народ и претседателот Зеленски, посочи тој.

– Таа беше спроведена и покрај сè, заради победата на Украина и на целиот слободен свет, изјави Кулеба.

Тој оцени дека ова е јасен сигнал дека никој не се плаши од Русија.

Претседателот на САД денеска пристигна во ненајавена посета на главниот град на Украина, Киев, во пресрет на првата годишнина од рускиот напад врз Украина.