КУЌА НА МИЛИОНЕР МИЛИМЕТАР ОД ПРОВАЛИЈА: Неверојатна сцена по лизгање на земјиштето во Калифорнија ВИЛА ВРЕДНА 50 МИЛИОНИ ДОЛАРИ СЕ ЛИЗГА ВО ОКЕАНОТ (ВИДЕО)

Три куќи вредни десетици милиони долари се на работ на бездната по лизгање на земјиштето во јужна Калифорнија!

Колапсот се случил во петокот во Дана Поинт, округот Оринџ. Сопствениците на погодените имоти биле советувани да бидат внимателни и да се подготват за можноста за евакуација.

Трите куќи, кои заедно чинат речиси 50 милиони долари, сега се на милост и немилост на природата и се изложени на голем ризик да паднат во Пацификот.

Локалниот функционер Мајк Килиброу сепак ги уверува жителите на престижниот дел на градот дека ситуацијата е под контрола.

На дното на бездната длабока 45 метри може да се видат остатоци од големо парче карпа што се урна . Карпата се урна во петокот, откако обилните дождови предизвикаа безброј лизгање на земјиштето и кал.

Голема луксузна куќа во градот Џуно, Алјаска, да потсетиме, неодамна се урна за неколку моменти откако поројниот дожд помина низ улицата. Според локалните медиуми, поплавите настанале по топењето на глечерот.