Лазањите не мора да бидат комплицирано јадење, со овој рецепт можете да ги направите во едно тавче

Лазања е еден од најпознатите симболи на италијанската кујна. Тие главно се направени од задушено мелено говедско месо во болоњезе сос, листови од тестенини и со додаток на бешамел сос и рендано сирење. Хрватската блогерка за храна Марија Мазалин на својот Инстаграм профил ја сподели таканаречената „лазања од една тава“.

Состојките што ќе ви бидат потребни се:

  • маслиново масло
  • еден кромид
  • две чешниња лук
  • 500 грама мелено месо
  • околу 400 грама доматен сос по избор
  • седум или осум листови лазања
  • Може да се користат 100 грама моцарела и друго сирење

Подготовка:

Во длабока тава загрејте малку масло и ставете го сечканиот кромид да се вари неколку минути. Потоа додадете ситно сечкан лук и продолжете со динстањето. Потоа додадете го меленото месо по избор и измешајте го на тивок оган.

Следниот чекор е да се прелива во пакување сос од домати и да се додадат уште 400 милилитри вода. Веднаш потоа ставете ги листовите лазањи за да бидат потопени.

Покријте ја тавата и варете на тивок оган околу 15 минути, повремено мешајќи. После тоа, извадете го капакот и оставете го да се готви додека не испари поголемиот дел од течноста.

Пробајте ги тестенините и ако не се доволно сварени, додадете уште вода и оставете ги да се варат додека тестенините не се готови. На крајот додадете сирење по желба и поклопете додека не се растопи, па измешајте.