Легендарниот актер од филмот Кум е 41 година во брак со жената што ја запросил веднаш штом ја запознал, но вешто го крие приватниот живот!

Енди Гарсија го прослави својот 67 роденден, а по години успешна актерска кариера е познат како еден од најмистериозните во Холивуд.

Легендарниот американски актер Енди Гарсија неодамна го прослави својот 67 роденден, а познат е како еден од најповлечените во Холивуд и успешно ги крие деталите од приватниот живот.

Тој постигна голем број незаборавни улоги во култни филмови како „Кум“ , но неговите интервјуа и јавни настапи се реткост, па неговата приказна е уште поинтересна за неговите обожаватели.

Во доцните седумдесетти, Енди заработуваше за живот како келнер во хотелот Беверли Хилтон во Лос Анџелес, каде што се запозна со некои од најпознатите холивудски легенди, вклучувајќи го и Џон Војт, а приближно три децении подоцна, го ангажираше за неговиот филм за легендарниот писател Ернест Хемингвеј.

„Едноставно никогаш не знаеш каде ќе те однесе животот“, рече тој еднаш.

Енди е роден во Куба, имал две години кога Фидел Кастро дошол на власт, а по револуцијата со семејството побегнал во Америка. По неверојатен пресврт на самиот почеток на неговата кариера во гангстерскиот филм „Недопирливите“ од 1987 година, тој беше проследен со улога во третиот дел од култниот „Кум“ и серија успешни филмски проекти како „Модиљани “, „City Island“ и други.

Сепак, улогите му беа помалку важни на Енди во сите тие години, а неговото семејство беше на прво место, што всушност е реткост во Холивуд.

„Ги одбив улогите со кои луѓето добија Оскар, а повеќето од нив ги одбив затоа што не сакав да поминувам време подалеку од моето семејство“, признал тој.

Актерот е среќно оженет со сопругата Мариви Лоридо Гарсија,  во која се заљубил на прв поглед, а ја запросил истата вечер кога ја запознал.

“Тоа беше како удар на гром. Бевме многу млади, но таа ме собори на нозе. Некои луѓе се познаваат долго време и тоа е прво пријателство, но кога се запознавме таа вечер, беше многу јасно дека таа е жената на мојот живот. Овие работи можат да се случат и не сакав тоа да ми побегне“, откри тој во интервју за магазинот People .

Двојката беше во врска седум години пред да се венчаат во 1982 година. Тие имаат четири деца – 39-годишниот Доминик, 34-годишната Даниела, 30-годишната Алесандра и 20-годишниот Андрес, а семејството живее помеѓу Лос Анџелес и Ки Бискејн, Флорида.

Интересно е и тоа што се шпекулира дека актерот е роден со таканаречен паразитски близнак на рамото, што е редок медицински феномен кој вклучува неразвиен фетус внатре или на телото на бебето. Според некои странски медиуми, близнакот бил отстранет од рамото на Енди веднаш по раѓањето и наводно оставил лузна со големина на тениско топче.