ЛЕКАРИТЕ ОТКРИВААТ – ОВАА ХРАНА НИКОГАШ не би ја јаделе: Прави хаос во цревата, една намирница е посебно изненадување

0

Некои од намирниците кои се најдоа на листата се очекувани, како преработеното месо, но други, како протеинските плочки, може да ве изненадат.

Оваа храна, според овие експерти, може да доведе до надуеност, гасови, непријатност и уште полошо – акутни здравствени проблеми.

„Никогаш не јадам протеински плочки. Тие имаат тенденција да бидат високо преработени и содржат многу адитиви кои се од непознато потекло“, изјави за „Хафингтон пост“ д-р Хармони Алисон, гастроентеролог во медицинскиот центар Тафтс.

Таа наведува дека е далеку подобро да ги добивате вашите протеини од други извори на храна, како што се чаша млеко, порција путер од кикирики, јаткасти плодови или семки од тиква.

Нејзината колешка д-р Ризвана Чудхури препорачува да го прескокнете бифтекот.

„Црвеното месо и преработеното месо може да го зголемат ризикот од рак на дебелото црево и полипи на дебелото црево“, тврди таа.

Ако го јадете, треба да се ограничите на 100 грама црвено месо дневно, а идеално е да не го јадете повеќе од еднаш неделно.

Докторот Сајмон Метјус посебно предупредува на газирани пијалоци.

„Овие пијалоци се поврзани и со хронични состојби, како што се дијабетес и срцеви заболувања“, изјави тој за Huffington Post, додавајќи дека тие исто така придонесуваат за надуеност, рефлукс и подригнување.

Д-р Шилпа Гровер вели дека во идеално сценарио треба да се држи настрана од белиот леб. Причината е што сите рафинирани зрна се лоши за цревата.

Претходно, британскиот лекар за општа пракса, кој работи во Сиднеј, Рупи Аујла ги сподели своите тајни за исхраната и здравјето.

Секое утро кога ќе се разбуди, д-р Аујла вежба од 30 до 45 минути, што вклучува сè, од истегнување и јога до тренинг за сила. Некои денови не јаде до пладне, а понекогаш утрото го започнува со појадок и 700 мл вода.

Тој објасни дека неговите ручеци често се остатоци од претходната вечер, а до 20 часот престанува да јаде.

Околу 16 часот јаде закуска во вид на темно чоколадо или бобинки.

Денот на д-р Рупи Аујла во чинија

Појадок: овес со јаткасти плодови, семки, свежи бобинки и зачини или изматени јајца со песто од орев и зелен зеленчук

Ручек: Остатоци како слатки компири, домашен фалафел, листови спанаќ и домати

Ужина: темно чоколадо и бобинки

Вечера: печена артичока, сушени домати, њоки.