Лекарите тврдат дека ова е НАЈДОБРАТА ХРАНА за здрав живот: Јадете ја секојдневно затоа што тоа е тајната на ДОЛГОВЕЧНОСТА

Има многу работи што можеме да ги направиме за да изградиме здрав живот, а една од нив дефинитивно е да јадеме здрава храна. Храната и како таа влијае на нашите животи, а еве кои намирници се избрани за најздрави од лекарите кои ја проучуваат долговечноста.

Брокулата, зелката и кељот се преполни со хранливи материи кои можат да ги зголемат шансите за долговечност и квалитетен живот. Специјалистот за долговечност, д-р Марк Хајман, рече дека тајната е во антиинфламаторните, антиканцерогени и анти-стареечки фитонутриенти кои се наоѓаат во овој зеленчук.

Аншоата, харингата и лососот се одлични извори на протеини и омега-3 масни киселини. Според д-р Хајман, јадењето риба двапати неделно е доволно за да се намали ризикот од срцев удар, аритмија, мозочен удар, висок крвен притисок и покачени триглицериди.

„Само половина лажичка екстра девствено маслиново масло дневно може значително да го намали ризикот од смрт од кардиоваскуларни болести, невродегенеративни болести, респираторни заболувања и рак“, тврди д-р Хајман.

На пример, темното чоколадо има повеќе антиоксиданси од боровинките, уште една храна која придонесува за долговечност. Темната чоколада е здрава и за мозокот. Важно е да се изберат само сорти со 75 проценти какао или повеќе.

Има и мешунки, кои можат да го стабилизираат шеќерот во крвта и да го намалат холестеролот. Потоа доматите кои содржат ликопен, антиоксиданс кој помага за здравјето на кардиоваскуларниот систем, како и витамин Ц кој е неопходен за силен имунитет, пишува index.hr.