ЛЕОПАРД И МАРДЕР ЗАБЕЛЕЖНИ НА ПАТОТ КОН УКРАИНА: Почна ли испораката на германски тенкови и борбени возила!?

0

На социјалните мрежи се појави видео за кое се тврди дека е снимено во Полска, на кое се гледа товарна комбинација натоварена со тенкови Леопард 2 А6 и пешадиски борбени возила Мардер, кои Берлин му ги вети на Киев како дел од воената помош.

Наводно, теретната композиција се движи кон границата на Украина и Полска. Инаку, Германија ѝ донираше на Украина 40 пешадиски борбени возила, од кои 20 ќе доаѓаат од редовите на Бундесверот, додека другите 20 ќе бидат испорачани од арсеналот на Рајанметал.

Пешадиско борбено возило Мардер

Во доцните 1950-ти, Германија започна со развој на ново пешадиско борбено возило кое требаше да служи како база за неколку варијанти на оклопни возила: оклопен транспортер, пешадиско борбено возило, уништувач на тенкови, разузнавачко возило, противвоздушна одбрана. Првите оклопни возила под името Мардер-кун беа доставени до Бундесверот во 1970 година. Основното вооружување на ова пешадиско борбено возило е автоматски топ 20 мм Мк 20 РХ 202 кој истрелува повеќе видови муниција.

Врз основа на основното возило, беа произведени неколку варијанти: Marder A1A marder/Dragon, marder 1 A 2, A3, A4 и A5, последни во низата модификации што ги доби украинската армија. На куполата има и споен митралез MG3 7,62 мм.

Тактички технички податоци

Цел: извидување, противоклопна борба, транспорт;

Екипаж: 3 члена, командант и стрелец во куполата, борбен дел од 7 војници во задниот дел

Димензии: должина 6,88 m, ширина 3,38 m, висина 3 m,

Тежина: 33, тони

Акционен радиус 600 km

Вооружување: топовски калибар 20 mm, 35 mm, лансер противоклопна ракета „Милан“

Леопард 2А6

Леопард 2 А6 е стандардна верзија на тенкот Леопард 2, кој ја зголеми огнената моќ и модернизираше одредени системи кои ги подобруваат борбените способности на тенкот и ја зголемуваат ефикасноста на борбените дејствија, а со тоа го намалуваат обемот на работа на екипажот. Затоа експертите сметаат дека верзијата А6, која почна да се произведува во 2001 година, е меѓу трите најдобри модернизации на тенкови во светот.

Тенкот има нов пиштол RH 120 mm L/55 кој овозможува поголема енергија на гасови во прав од 7.000 бари, поголема брзина на проектил од 1750 m/s и поголема ефикасност на гаѓање на растојанија до 3,5 km кога резервоарот е во мирување и 2,5 километри додека тенкот се движи. Животот на тенковската цевка е 700 испукани тенковски гранати.

Пенетрацијата на новите проектили е за 30 проценти поголема APFSDS-T DM53 продира во хомоген челичен оклоп со дебелина од 700-740 mm на растојание од 2 km. Гранати DM53-A и DM 63 LKE со полнење во прав, независно од надворешната температура, може да се користат во температурни опсег од -46 до +63 степени Целзиусови.

Кумулативната граната ДМ 12А2 е дизајнирана да уништува оклопни цели на растојание од 3,5 километри. Гранатата е исполнета со делови од челик и тешки метали. Системот за контрола на пожарот се состои од нов уред за набљудување EFES -18 и помошен FERO Z-18, PERI-R17A2-друг на командантот, ласерски далечина со филтер за заштита на очите на стрелецот, термички ноќен канал за далечина нагоре до 2 km, систем за ласерско обележување LIRD.

Членовите на екипажот имаат екрани кои ги прикажуваат сите суштински информации за функционирањето на тенкот. Тенкот има вграден систем TIUS за контрола на информации, кој ги содржи сите податоци кои му се потребни на екипажот за да работи во реално време. На екранот на комуникациско-информацискиот систем се прикажува и дигитална мапа на бојното поле.

Пасивната заштита на резервоарот е идентична со онаа на верзијата A 5, а како дел од таа заштита, вграден е поефикасен систем за вентилација на моторот за да се намали IR рефлексијата на резервоарот. Маскирна боја го олеснува камуфлирањето, а резервоарот за гориво е обложен со специјална смеса. Резервоарот ја задржа одличната способност за маневрирање благодарение на подобрувањата во моторот на тенкот.

Верзијата А6 постои во две под-верзии 2A6EX export и 2A6 со заштита против мини поради што нејзината стандардна тежина е зголемена за 2 тони. Поради зголемувањето на масата, тенкот доби нов мотор MB 873-Ka501 со капацитет од 1.320 kW или 1.800 коњски сили.