ЛЕТОТО САМО ШТО НЕ ПРИСТИГНА, А ВО ОВОЈ СОК ЌЕ УЖИВАМЕ ВО ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ: Тоа е совршено освежување, лесно се подготвува и вкусно е!

0

Летото само што не пристигна, а со него доаѓа и големата топлина и влажност, кои сите тешко ги поднесуваме. Сокот од нане е совршено освежување за деновите што следат, а лесно се подготвува и многу вкусен.

Состојки:

 • 300 гр свежо нане
 • 5-6 лажици шеќер
 • 3 кесички сок од лимон
 • 3 литри вода
 • 3 кг шеќер

Подготовка:

 • Свежото нане измијте го со ладна вода за да ја отстраните прашината од неа. Потоа ситно исечете го со ножици или нож.
 • Измешајте сечкано нане со 5-6 лажици шеќер и сок од лимон и убаво изгмечете со раце.
 • Се прелива со 3 литри вода и се остава да отстои 24 часа.
 • По 24 часа, процедете го сокот низ газа и додадете 3 кг шеќер во добиената течност.
 • Оставете да отстои уште 24 часа за да се растопи шеќерот. Повремено промешајте го сокот.
 • Добиениот сируп истурете го во стаклени шишиња или пластични шишиња доколку сакате да го замрзнете.
 • Послужете го сокот разреден со вода.