Ливерпул верува дека има шанси да го ангажира Килијан Мбапе пред Реал Мадрид !?

Премиерлигашот Ливерпул останува меѓу претендентите за Килијан Мбапе.

Според L’Equipe, Ливерпул на овој или оној начин е во контакт со напаѓачот долги години и не престанал да го прави тоа. 

Забележано е дека тренерот Јирген Клоп полетал за Ница со приватен авион во првата половина на 2017 година, кога напаѓачот сè уште бил во Монако, и имал состанок со него. Оттогаш „Црвените“ веруваат дека имаат шанси да го ангажираат францускиот репрезентативец.

Се известува дека ПСЖ не се плаши од заминување на Килијан Мбапе без обесштетување, бидејќи се уверени во договорот склучен во август. Во исто време, тешко дека парижаните можат да сметаат на активни преговори за продолжување на договорот со Килијан Мбапе пред крајот на 2023 година.

По завршувањето на сезоната 2023/24 Килијан Мбапе ќе биде слободен агент.

Најголем кандидат за нов клуб на еден од најдобрите фудбалери на светот останува Реал Мадрид.