„ЛУЃЕ ТРЧААТ, СЕ СЛУШААТ ПУКОТНИЦИ, ИМА МРТВИ“ Драма во Австралија: Евакуација од трговски центар поради сомневање за напад со нож, полицијата ја опколила зградата ( ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од трговски центар во Сиднеј по сомнителен пробод со нож, објави австралискиот информативен сајт „Њуз“. Најмалку четири лица загинаа, а неколку се ранети, објави „news.com.au“.

Напаѓачот, маж, бил застрелан.

Во тек е полициска операција во прометниот трговски центар во близина на плажата Бонди поради сомневање дека е извршен напад со прободување со нож попладне по локално време, се вели во извештајот.

Двајца сведоци изјавија за Ројтерс дека се слушнале истрели.

Еден изјавил дека ја видел жената како лежи на земја пред да се засолни во златарницата.

Државната полиција на Нов Јужен Велс соопшти дека полициската операција е во тек, но не соопшти повеќе детали.

Објавите на социјалните мрежи покажаа дека луѓето бегаат од трговскиот центар во Сиднеј , а автомобилите на полицијата и службите за итни случаи брзаат кон областа.