МАКЕДОНСКИОТ „ДИЈАМАНТ“ ПО СТАПКИТЕ НА ДАРКО ПАНЧЕВ, ЛАЈПЦИГ ЈА “СКРШИ КАСАТА” ЗА ДА ГО КУПИ ЕЛИФ ЕЛМАС

0

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас заминува од Италија, а негова следна станица ќе биде Бундес лигата. Овој 24-годишен плејмејкер од Наполи се сели во Лајпциг, во трансфер кој ќе биде еден од највредните во историјата на македонскиот фудбал.

Елмас не беше многу задоволен во Неапол поради недостаток на време за игра. Се надеваше на подобри моменти под водство на новиот тренер Валтер Мазари, но и со неговото доаѓање на тренерската клупа на клубот под Везув немаше многу промени. Затоа македонскиот играч реши да направи нов чекор во кариерата и да замине во Бундеслигата.

Наполи и Лајпциг преговараа за трансфер, ова го објави експертот за трансфери Фабрицио Романо. Се тврди дека сумата што Наполитанците ја прифатиле за Елмас е 25.000.000 евра, а најавата е дека тој потпишува договор до 2028 година.

Презентацијата Елмас во Германија се очекува по Нова година. Ељив Елмас ќе биде 13-тиот македонски фудбалер кој ќе игра во Бундеслигата, а прв по Дарко Чурлинов кој играше за Келн и Штутгарт.

Претходно таму настапуваше Дарко Панчев, кој беше позајмен од 1994 до 1995 година Лајпциг од Интер Милан.