МАЛА ИСКРА МОЖЕ ДА ЗАПОЧНЕ БРУТАЛНА ВОЈНА – Петок може да биде клучен ден за Блискиот Исток: Американците не случајно ги испратија своите разузнавачи, а еден човек профитира од ова лудло

Според некои проценки, во последните три недели врз Појасот Газа паднале вкупно 12 илјади тони бомби. Извори од Појасот Газа зборуваат за повеќе од три и пол илјади убиени деца, пренесуваат странските медиуми. 

Ракетите и беспилотните летала истрелани врз Израел од Јемен, од бунтовниците Хути поддржани од Иран, се речиси единствениот одговор со оружје од арапските земји.

Поради овие ракети, израелски воени бродови беа испратени во Црвеното Море, а исто како тенковите и војниците се подготвени за конфликт со Хезболах на северот на Израел. Тие се подготвени за ова и од другата страна на границата на југот на ЛибанЈемен е уште еден непријател на Израел кој веќе е вклучен во конфликтот и тој сè уште го чека Иран, најсилната воена сила во регионот, да направи некаков потег, ако не ја сметаме Турција, земја која исто така може да биде ставена списокот на непријатели на Израел, но само поради запаливите изјави на Реџеп Таип Ердоган, кој избра ваква страна пред милион и пол гневни демонстранти во Истанбул за време на викендот.

Како што Бенјамин Нетанјаху е терорист, опозицијата вели дека и Хамас е терористичка организација. Срам да им е!“, грмеше Реџеп Таип Ердоган

Многумина врвни експерти велат дека зборовите на Реџеп Таип Ердоган се токму тоа – само зборови.

Ако Реџеп Таип Ердоган навистина сакаше да направи чекор, да и помогне на Палестина или да го поддржи Хамас, требаше во истиот момент на таа средба да каже – денес ги раскинуваме дипломатските односи со Израел. Тој не го направи тоа, како двете Латиноамериканци земјите, Колумбија и Боливија“, коментираат експертите.

Дипломатските односи не ги прекина ниту една арапска земја, па дури ни Иран, чиј прв човек на дипломатијата токму денес го посети турскиот колега во Анкара и испрати заканувачки порака.

Иако и иранскиот режим и Хамас сакаат уништување на израелската држава, прашање е дали тие се подготвени воено да се вклучат во она што потоа би станало регионална војна со изгледи за понатамошно проширување.

Дали Иран е подготвен да влезе во војна директно во овој момент е клучно прашање, но САД не случајно испрати разурнувачи, а тоа беа јасни пораки до Иран. Американците и Иранците постојано нагласуваат дека не сакаат да ги шириме овие конфликти, но има мала искра за да предизвика брутална војна“, велат експертите.

Клучно би можело да биде петок, кога беше објавено обраќањето на лидерот на Хезболах – и тоа со ова драматично видео на социјалните мрежи со порака: „Го чекаме петок“.

И додека сето ова се случува, рускиот владетел ги стега рацете.  Владимир Путин профитираше најмногу во целото ова лудило. Прво и основно, без разлика каква суперсила се Американците и што некои толкуваат дека можат да бидат активни на два, три или четири фронта, во овој момент веќе сите гледаме дека оружјето што требаше да оди во Украина сега оди во Израел.

Од целата оваа ситуација може да се заклучи само едно – Украина повеќе не е во центарот на вниманието.