МАЛО НО ОПАСНО – ДРЖЕЛА ПРЕСЛАТКО ЖИВОТНО, А ПОТОА СЛЕДЕЛО ДРАМА: Жена почувствувала 2 убоди во стомакот, неговиот отров УБИВА 20 ЛУЃЕ НА МЕСТО! 

0

Опасноста, и смртоносната опасност, често демне таму каде што најмалку очекуваме, како на плажа. И оваа опасност често доаѓа не на голем, туку на мал начин.

Нема подобар пример за потврда на оваа теза од случајот што се случи на популарна плажа во Сиднеј. Таму 30-годишна жена во четвртокот околу 14:45 часот по локално време ја извлекла школката од морето. Од него испаднал ситен октопод со сини прстени долг околу 10 сантиметри и двапати ја гризнал за стомакот. Болничарите дошле на плажата, на жената и укажале прва помош и ја однеле во болница на следење и понатамошно лекување.

За среќа, жената е во стабилна состојба бидејќи октоподот со сини прстени имал тетродотоксин, отров доволно силен да убие повеќе од 20 луѓе . Отровот предизвикува парализа и го успорува телото до тој степен што нема да може да дише. Тетродотоксинот е повеќе од 1000 пати поотровен за луѓето од цијанидот и не постои противотров за него. Има само неколку потврдени жртви на нивните каснувања, бидејќи октоподите претпочитаат да се кријат во мали пукнатини, а гризат само ако се чувствуваат загрозени или изолирани од нивната околина, пренесува Open Sea .

Благодарение на навремената интервенција на австралиската здравствена служба, овој случај не заврши трагично, а може да биде предупредување внимателно да се пристапи кон морскиот живот.