МАРИНА ПЕРАЗИЌ ТРПЕШЕ УЖАСНО ТЕПАЊЕ ОД МАЖОТ: Во Америка работеше се за парче леб, а погледнете каде е и како изгледа денес (ФОТО)

0

Марина Перазиќ се уште блеска и ја осветлува сцената, но не ја гледаме во медиумите. Иако е во седмата деценија, на нејзиниот изглед многумина и завидуваат!

Водачот на бранот на електронската музика во 80-тите години и симбол на естрадата на СФРЈ. Апсолутно никој не можеше да одолее на таа убавина, сексапилноста беше синоним за нејзиното име, а русокосите локни и насмевката станаа заштитен знак на пејачката. А потоа, по бројните бродоломи, таа целосно се повлече од јавниот живот.

Колку таа беше популарна говори и фактот што магазинот „Рок“ го прогласи спотот за песната „Јас сум лажлива“ за најдобар, а Марина за најсекси и најпопуларна пејачка.

Таа во мај полни 65 години, а многумина коментираат дека воопшто не се променила многу и дека сè уште плени со својата посебна енергија и нејзината позната, разоружувачка насмевка. Поминаа повеќе од четири децении откако таа доминираше на рок-сцената овде со легендарната група „Денис и Денис“. А и денес прави феноменални концерти со нив. Од друга страна, помладата публика ја памети по учеството во реални шоуа, каде го покажа својот бунтовнички карактер.

Освен по песната, таа стана популарна и по љубовната приказна со тапанарот на поранешната група ЕКВ, Иван Феце Фирчи , која особено ги интересираше медиумите кога раскинаа – поради бројните шпекулации.

Таа живееше во Њујорк во вонбрачна заедница со Иван Феце Фирчи од 1988 година. За да преживее, таа работела многу работи кои немаа никаква врска со музиката. Била бејбиситерка, касиерка, помошник менаџер на кафеана…

Тие добија две прекрасни ќерки од многу бурна врска, а и после толку години немаат убави зборови еден за друг. Додека Иван потенцираше дека Марина никогаш немала доволно пари и ја спонзорирал, пејачката во неколку наврати открил дека физички ја малтретирал. И не само тоа, туку и дека внесувал друга жена во куќата. Двојката се разделила во 1997 година, а Марина се вратила во Хрватска со своите деца.

– Иван знаеше да ме удри во неколку наврати. Но, никогаш не се ни обидов да му вратам. Сфатив дека не вреди да влегувам во каква било расправија со него. Тој беше насилен по природа. Сакаше да ме испровоцира. Молчев за мир во куќата, за да си ги зачувам убавите заби, нос, вилица… Кога ја добив првата модринка, се трудев да не ги провоцирам другите, но ги имаше – искрена беше Марина за нејзиниот тогаш многу турбулентен живот.

И додека гостуваше во една емисија, таа призна дека никогаш не била свесна за својата убавина.

-Кога се појавив на сцената не бев свесна за мојата убавина. Сето ова е од Бога дадено и заслужено. Се појавив на првата емисија, со воздишки ја пеам таа песна и наеднаш ме прогласија за с*х симбол, а имам дипломиран градежен инженер, тоа некако ми беше навреда – заклучи таа.