Мајка обвинета за убиство на својата ќерка (3): Девојчето се предозирало со фентанил и метамфетамин

Мајка од Јужна Каролина е обвинета за убиство откако аутопсијата на нејзината почината 3-годишна ќерка открила дека девојчето имало дрога во нејзиното тело во моментот на нејзината смрт, соопшти полицијата.

Каролин Скот (26) е обвинета за убиство со злоупотреба на деца во врска со смртта на нејзината 3-годишна ќерка Рајли Скот, заедно со две точки од обвинението за незаконско запоставување дете или беспомошно лице во врска со другите наводни жртви со налог за апсење.

Налогот за апсење открива дека извештајот од обдукцијата покажал дека Рајли починал на 10 септември од предозирање со фентанил и метамфетамин.

Полицијата соопшти дека одговорила на извештајот за дете кое било пронајдено во несвест во домот на Керолин Скот во Џексон, Јужна Каролина околу 21:30 часот, според VRDV-TV, која се повикува на налозите за апсење. Кога пристигнале на местото на настанот, итната помош извршила CPR на Рајли пред да биде пренесена во болница каде што починала.

Скот им кажала на полицајците дека ги извршувала домашните работи додека Рајли спиела и сфатила дека нешто не е во ред кога нејзиното друго дете се обидело да ја разбуди Рајли.

Во тој момент, таа и’ рекла на полицијата дека видела дека нејзината ќерка „не реагира“ и забележала како повраќс на кревет. Скот кажа дека ја превртила Рајли на стомакот откако забележала дека детето „поплавува“, пред да се јави на 911.

Надлежните изјавиле дека децата во домот живееле во „непристојни услови“ без вода и дека електричната енергија била незаконски воведена „на небезбеден начин“, јавуваат локалните медиуми. Полицијата, исто така, пронашла „докази за употреба на дрога во домот, вклучувајќи „незатворени шприцеви, пластична фолија и дрога за која постои сомневање дека биле „на дофат на малолетник“.