МЕСИ ПОДГОТВЕН ДА СЕ ПРЕСЕЛИ ВО САУДИСКА АРАБИЈА КАЈ РОНАЛДО – НО ПОД ЕДЕН УСЛОВ

0

Стана познат условот под кој напаѓачот на ПСЖ, Лионел Меси може да замине во шампионатот на Саудиска Арабија. Според новинарот на „El Chiringuito“, Хаиме Астраин, аргентинскиот напаѓач би можел да му се приклучи на саудиски клуб доколку заработи повеќе од играчот на Ал-Наср, Кристијано Роналдо.

Таткото на фудбалерот Хорхе Меси побарал договор од Ал-Хилал со плата од 600 милиони евра за две години. Блиските до Меси сметаат дека поголемата плата во целост ја оправдува фактот што Аргентинецот е две години помлад од Португалецот.

Вкупниот приход на Роналдо во Ал Наср е 200 милиони евра годишно.

Претходно беше објавено дека играчот на ПСЖ не планира да ја промени клупската регистрација во летниот преоден рок.

Актуелниот договор на 35-годишниот Аргентинец со парискиот тим е со важност до летото 2023 година. Оваа сезона има 31 настап за ПСЖ во сите натпреварувања, постигнувајќи 18 гола и 17 асистенции.