Место на поларни мечки: Како изгледа животот на остров на кој е забрането да се има деца? 

Швеѓанката Сесилија Бломдал живее на островот Свалбард во близина на Северниот пол.

Оваа Швеѓанка ја следат над два милиони луѓе кои секојдневно ги гледаат нејзините видеа во кои таа објаснува што го прави животот на овој остров толку интересен.

Како што вели и самата, речиси секој ден добива прашања зошто се одлучила на овој конкретен остров.

„Еве зошто. Природа. Ако живеете на место како Свалбард, место кое е блиску до Северниот пол, мора навистина да ја цените природата. Во спротивно, ќе ви биде многу тешко. Не ни е тешко да се качиме моторна санка и возиме 90 километри во еден правец за да одиме на ручек. Таков е животот овде“, вели таа.

@sejsejlija Why do I live here?! link in bio for full vid 🫶 #svalbard #longyearbyen ♬ original sound – Cecilia Blomdahl

Многумина често ја прашуваат што прави.

„Јас сум креатор на содржини, тоа е моја работа со полно работно време. Кога првпат дојдов овде, работев во угостителството. Потоа работев во продавница, па на училиште… Уште пред да се преселам во Свалбард, работев во угостителската индустрија. Го сакав. Сепак, работата на социјалните мрежи е исто така одлична. Го правам тоа во последните три години и сè уште ми е релативно ново. Но, забавно е“, вели таа.

@sejsejlija let’s lunch it up! 🍴😃 #longyearbyen #dayinmylife #svalbard #northernmost ♬ Natural Emotions – Muspace Lofi

Таа живее во кабина со своето момче Кристофер и нивното куче. Таа откри дека во Свалбард има многу животни, но мачките во никој случај не се добредојдени.

„Ова е место каде владеат поларните мечки, каде што локалното население мора да биде вооружено кога ќе ја напуштат населбата и каде никој не смее да се роди. Ова е остров со многу животни, но едно животно никако не е добредојдено. Тоа е мачка“, рекла Сесилија. Таа додаде дека во Свалбард има различни правила – на пример, не смееш да береш или газиш цвеќе.

Тој вели дека луѓето таму мислат дека мачките многу ја уништуваат природата. Исто така, Свалбард има голема популација на птици и мачките може да им наштетат.

@sejsejlija Day 1 of ice bathing! I was inspired by @Jordan to get back into my ice baths! So I got myself a tub 😃🙌 #svalbard #longyearbyen #cabinlife ♬ snowfall – Øneheart & reidenshi

Друга интересна работа за Свалбард се поларните денови и поларните ноќи – што значи дека во текот на летото е 24 часа на ден, а во текот на зимата е ноќ. Сесилија во своите видеа покажа како е да се живее во такви услови. Се чини дека темнината во 11 часот не ја спречува ништо да направи. Таа и нејзиното момче редовно го шетаат кучето. Притоа, тие секогаш носат многу слоеви облека бидејќи во лето температурите во Свалбард не надминуваат 7 степени, а во зима се спуштаат и до -13.

Снежните бури се исто така чести, но луѓето на Свалбард сосема нормално одат на работа. Сесилија вели дека таа и нејзиното момче патуваат со автомобил, само треба да возат многу побавно.

Кога планинари, Сесилија никогаш не ја напушта својата кабина без пушка поради поларните мечки, кои ги има многу. Но, таа вели дека не ги видела една година и дека никогаш не запознала ниту еден од нив.

Сесилија на својот профил откри уште многу интересни факти за ова место. На пример, не ви треба виза или работна дозвола во Свалбард. Но, има и некои чудни правила, а едно од нив е дека на Свалбард не е дозволено да се роди дете. Ако жената е бремена, таа мора да оди на копното еден месец пред породувањето.

Но, најважното правило е дека не смеете да останете без пари. Свалбард дозволува секој да живее и работи на тоа, но само ако може да се грижи за себе и да има каде да живее. Во спротивно, им се заканува протерување од островот.

Таму нема јавен превоз, дом за стари лица или засолниште за бездомници.

@sejsejlija hurricane wind speed snow storm! 🌨🌬 #svalbard #snowstorm #longyearbyen ♬ original sound – Cecilia Blomdahl