Ме застрела во колено, се фрлив на земја и се преправав дека сум мртов! Млад човек кој го преживеа масакрот во Младеновац си ја отвори душата (ФОТО)

Девет дена по страшниот масакр што се случи во Младеновац, во кој загинаа осум лица, а 14 беа ранети, М.Ј.(22) од Мали Орашје, кој при престрелката се здоби со тешки повреди на ногата, е пуштен од болница. Поради комплицираните рани, тој беше опериран а закрепнувањето ќе трае околу една година, додека да може да застане на нозе и повторно да оди.

Мислел дека е шега

Преживеаниот М.Ј раскажа што се случило кобната вечер на 4 мај во Мали Орашје, како и како успеал да го преживее крвопролевањето на психопатот У.Б.(21), која е во притвор под сомнение дека извршил масовно убиство.

– Таа вечер дојдов кај споменикот во селото. Непосредно пред пукањето, завршив со смената на работа и дојдов таму со автомобил со другарка ми. Набргу потоа се случи сè. Отпрвин мислев дека некој се шегува и пука со воздушен пиштол. Меѓутоа, како што почнаа вресоците, разбрав што се случува и почнав да ги отстранувам децата кои беа таму и да им викам да бегаат – ја започнува својата исповед М.Ј и додава:

– Прво почна да пука во нас од петнаесетина метри, ме застрела во ногата, па почнав да бегам. Само неколку метри подоцна почувствував дека коленото ми e рането и дека нема да можам да избегам од него, па се фрлив на земја и се преправав дека сум мртов. Во целата оваа ситуација, мојот помал брат кој беше таму, почна да ме влечи и да ме носи, но успеав да го убедам да трча и да се спаси. Не знам како би се справил со тоа ако се повреди обидувајќи се да ме извлече од таму.

За време на пукањето во Мали Орашје, како што вели овој храбар млад човек, таму се собрале над 15 млади луѓе.

Го поканивме на пијачка

– Не го познавам типот што пукаше, а не знам ни дали некој од нашето село го познава. Кога го видовме со пушка, некој дури го повика да дојде да се напиеме со нас, а потоа викна дека ќе нè убие сите и почна да нè напаѓа – раскажува тој за овој незаборавен настан.

М.Ј., како што вели, кобната вечер дошол да се забавува со другарите, меѓу кои бил и неговиот помал брат кој, за среќа, не бил повреден.

Семејството на ранетото момче!?

Никој не излегува од дома, владее тишина!

  • Семејството на М.Ј вели дека невидената трагедија оставила големи последици за целото село.
  • – Никој не излегува од дома, овде владее општа тишина. Не можеме ни да разговараме за тоа меѓу себе, бидејќи никој не е во состојба повторно да ја помине траумата. Луѓето се истрауматизирани – раскажува семејството на преживеаниот и додава дека М.Ј ги изненадил со својата храброст и присебност.
  • – Веднаш и’ се јави на мајка си и и’ кажа дека е добро и дека го носат во болница. Во тоа лудило им викал на лекарите да одат да ги спасат другите и дека е добро и може да ја поднесе болката. Кога операцијата заврши, на сите ни беше полесно. Куршумот му поминал директно низ коленото, па морале да му стават шипка во ногата, а веднаш по вадењето на шипката ќе мора да оди на терапија која ќе треба да се спроведува со месеци за да може да оди повторно – велат тие.