МИЛИОНЕР (45) ТРОШИ ДВА МИЛИОНИ ГОДИШНО ЗА ДА ИМА ПОВТОРНО 18: Поминал низ БОЛНИ ПРОЦЕДУРИ, а еве што се случува со неговото срце и белите дробови

0

Милијардерот Брајан Џонсон (45) троши околу 2 милиони долари годишно за да се подмлади и повторно да изгледа како 18-годишник. Тој плаќа тим од преку 30 лекари и медицински работници кои треба да му помогнат да го „преврти процесот на стареење“.

Тој е редовно следен и тестиран за речиси секој орган. Меѓу другото, има и крвни тестови, МРИ, ултразвук и колоноскопија. Досега има направено 33.537 слики од неговите црева. Следи сè – од тежината на коските до бројот на ноќни ерекции. Целиот процес е внимателно документиран.

Џонсон се буди во 5 часот наутро, зема дваесетина суплементи дневно и јаде строга веганска диета која вклучува разновиден зеленчук, бобинки и јаткасти плодови. Вежбаа еден час со 25 насочени типови на вежби. На кожата нанесува седум видови креми.

Тој вели дека внесува точно 1.977 калории дневно, со што се осигурува дека маснотиите на неговото тело остануваат помеѓу 5 и 6 проценти. Исто така, два часа пред спиење носи специјални наочари кои ја блокираат сината светлина, а секој ден си легнува во исто време.

  • Мојот свесен ум никогаш не прашува што сакам да јадам, моето тело прашува – рекол тој, а потоа ги објаснил редовните тестови на неговите органи.
  • Овие мерења го прашуваат мојот црн дроб и моето срце и мојата ДНК метилација што им е потребно за биолошки напредок. Нема погодување, погодување не доаѓа предвид – објасни тој.

Тој и неговите лекари тврдат дека за две години ја намалил вкупната биолошка возраст за повеќе од пет години, а сега има срце на 37-годишник, кожа на 28-годишник и капацитет и кондиција на белите дробови на 18-годишник.

Неговиот медицински тим го предводи Оливер Золман, 29-годишен доктор кој истражува терапии за стареење во Кембриџ.

Тој ја продаде компанијата за 800 милиони долари

Џонсон стана енормно богат откако ја основаше Braintree Payment Solutions во неговите 30-ти, исклучително успешна компанија, која ја продаде на eBay во 2013 година за огромни 800 милиони долари.

Но, начинот на живот што некогаш го водел за да ја изгради таа компанија резултирал со тоа да биде несреќен, депресивен и самоубиствен. Тој се опорави откако тргна на патување, чија една од целите е подобро разбирање на функционирањето на сопственото тело.

Тој го нарече проектот „реинженеринг на сопственото тело“ „Проект план“, а неговиот секојдневен живот изгледа како работа со полно работно време. Меѓу другото, режимот вклучува електромагнетна стимулација на мускулите лоцирани на тешко достапни места, како што е дното на карлицата. Со таква стимулација сака да им го зголеми тонот.

Џонсон вели дека неговата цел е да се осигура дека неговиот мозок, црниот дроб, бубрезите, забите, кожата, косата, половиот орган и ректумот функционираат како кога имал 18 години.

„Планот има таков потенцијал, да го презамисли нашиот однос со здравјето и времето, и навистина би можеле да бидеме на работ на нешто драматично различно и подобро“, рече тој, а неговиот главен лекар додаде:

– Не постои личност на светот која хронолошки има 45, туку 35 во секој орган – изјавил доктор Оливер Золман, а пренесува Дејли Мејл.

Заедно, Џонсон и Золман ја читаат најновата научна литература и го користат Џонсон како заморче за да ги тестираат „ветувачките врвни третмани“. Колку се успешни во тоа ќе покаже времето.