МИЛИЈАРДИ ЗА ВОЈНАТА ПРОТИВ РУСИЈА: Амбасадорот откри колку Западот досега потрошил за Украина

0

Од почетокот на руската специјална воена операција во Украина, Киев добил 165 милијарди евра од Западот, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја на седницата на Советот за безбедност на ОН.

– Износот на финансиската помош што САД и нивните сојузници им ја даваат на земјите од глобалниот југ на ниту еден начин не може да се спореди со она што Западот го одвои за оружје за војната против Русија за помалку од две години.

За овие цели Украина доби над 80 милијарди евра, додека вкупниот износ на средства наменети за Киев е 165 милијарди евра – рече Небензја.

Како што додаде, според проценките на Канцеларијата за хуманитарни прашања на ОН, во светот во моментов има 363 милиони луѓе на кои итно им е потребна некаква хуманитарна помош.

Тенкови, вооружување, Украина, Русија

– За да се спроведат сите хуманитарни планови, Обединетите нации годинава побараа вкупно 55,5 милијарди долари, од кои до крајот на септември добија само 32 отсто – прецизира рускиот дипломат.

Сепак, Европската унија од февруари 2022 година додели на Киев 70 милијарди долари, вклучувајќи 37,8 милијарди долари хуманитарна и финансиска помош.

– За воена помош за Украина беа издвоени 15 милијарди долари, за сместување на украинските бегалци во ЕУ 17 милијарди долари. Во јуни оваа година, Брисел најави нов пакет помош за Украина за периодот од 2023 до 2027 година од 50 милијарди евра. Во исто време, ЕУ одвои вкупно четири милијарди евра за операцијата за одржување на мирот и безбедноста во Африка во последните 15 години. Трошоци за обезбедување на безбедноста на храната во регионот во периодот од 2023-2024 година. ќе изнесува 4,5 милијарди евра, односно 11 пати помалку од она што му беше ветено на Киев – рече Небензја.

Тој, исто така, истакна дека Украина, во споредба со Африка и другите региони на глобалниот југ, ужива поповолен третман во однос на кредитната поддршка во западните финансиски институции.

Потсетуваме, Русија претходно испрати нота до земјите од НАТО поради испорака на оружје за Украина. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина. Кремљ нагласи дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект.