МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА НА РУСИЈА – СИГУРНИОТ ЧОВЕК НА ПУТИН, РУСИНОТ КОЈ ГО НОСИ СО СЕБЕ НА РАЗЛИЧНИ АВАНТУРИ: Цврсто ги држи уздите по бунтот на Вагнер!

0

И покрај проблемите што ги има руската воена кампања со неочекувано силен украински отпор и низок морал меѓу сопствените трупи, Шојгу продолжува да игра витална улога во оваа војна.

Би-Би-Си објави статија за Сергеј Шојгу, министерот за одбрана на Русија, чие видео од инспекцијата на војниците на фронтот во Украина се појави набргу по крајот на краткотрајниот бунт на приватната воена компанија „Вагнер“ на Евгениј Пригожин и нападот на неговите трупи врз Москва.

Британскиот медиумски сервис го опиша Шојгу како доверлив човек на рускиот претседател Владимир Путин, со кого шефот на Кремљ отишол на риболов. Ова се однесува на авантурата на Путин и Шојгу на река во јужниот дел на Сибир во август 2017 година, која беше проследена од камерите на руските медиуми.

Би-би-си јавува дека Шојгу со месеци е цел на вербалните напади на Пригожин, бидејќи шефот на руските платеници кои се борат против украинската армија го обвини рускиот министер за одбрана дека е одговорен за смртта на илјадници негови луѓе во непријателствата.

Се вели дека и покрај проблемите што ги има руската воена кампања со неочекувано силен украински отпор и слаб морал меѓу сопствените војници, Шојгу сè уште игра витална улога во оваа војна, иако Пригожин го обвини дека го лаже Путин за вистинската состојба на афери на украинскиот фронт.

Би-би-си наведува дека Шојгу своевремено се сметал за потенцијален наследник на Путин и додава дека рускиот министер за одбрана е заслужен за воената окупација на Крим во 2014 година.

Шојгу ја предводеше и руската воена разузнавачка служба ГРУ, за која Би-Би-Си вели дека е обвинета за две труења со нервен агенс, од кои првото беше смртоносниот напад во 2018 година во Солсбери, Велика Британија, а вториот беше речиси фатален напад врз руската опозиција. лидерот Алексеј Навални во Сибир во 2020 година.

Британскиот медиумски сервис вели дека кратката снимка од турнејата на Шојгу со војниците на фронтот во Украина, објавена по воениот бунт на Пригожин, покажува дека рускиот министер за одбрана сè уште е цврсто на функцијата.

Би-би-си наведува дека не се знае точно кога е направена снимката, но дека е можно да се прочита пораката што произлегува од неа, а тоа е дека Путин барем засега застанал во одбрана на својот министер и нема да го отпушти, и покрај фактот што Пригожин штотуку побара заминување на Шојгу од функцијата кога тој го започна нападот со Вагнеритите врз Москва.