Младата Габриела ја снимила сопствената смрт: Отишла да раскине со насилното момче, а потоа монструмот извадил пиштол (вознемирувачка содржина)

Млада Бразилка го снимила моментот кога нејзиното полудено момче испукало смртоносен истрел во неа.

Драматичното видео го прикажува Диего Фонсека (27) како стои покрај прозорецот и држи пиштол вперен во Габриела Алвеш (23) во резиденција во мал град во државата Гојас.

– Ајде! Направи го тоа – се слуша како Алвеш низ смеа му кажува на Фонсека, кој потоа го повлекува чкрапалото.

Девојката се струполи на подот и потоа видеото престанува.

Фонсека ја однела Габриела во болница, каде што починала по кратко време. Полицијата го испрашала младиот човек, кој рекол дека две лица на мотоцикл застанале до нив и еден од нив испукал два истрели, погодувајќи ја Алвеш.

Меѓутоа, истражителите забележале контрадикторност во исказот и го привеле во полициска станица. Таму го провериле мобилниот телефон на повредената девојка и откриле видео од пукањето. Фонсека потоа беше уапсен под обвинение за убиство.

Пиштол калибар 380 бил пронајден во близина на местото каде што го паркирал автомобилот пред болницата.

Габриела Алвеш

Мајката на Алвеш изјави за бразилската новинска агенција G1 дека Фонсека и’ пришол и ветил дека ќе ги пронајде убијците.

-Ме извести дека Габриела е во болница. Таму ме прегрна и рече дека убијците ќе платат за тоа – изјави Олесијана Алвеш.

Таа додаде дека Габриела и Фонсека биле во врска една година и седум месеци и дека нејзината ќерка сакала да ја напушти врската. Таа се присети дека нејзината ќерка и’ кажала неколку часа пред да биде убиена дека ќе раскине со Фонсека.

– Ми кажа дека оди кај него и дека наскоро ќе се врати – изјавила мајката на убиеното девојче.

Алвеш се присети и дека нејзината ќерка минатата година завршила во болница откако Фонсека ја нападнал. Габриела претходно била претепана од избезумената Фонсека откако тој наводно ја фатил како разговара со претходното момче.

– Неколку пати се враќала со модринки. Мислев дека е лошо да се мешам. Не ми кажа многу бидејќи знаеше дека ја чувствувам нејзината болка – рекла мајката.

Пријател на жртвата, исто така, изјави за G1 дека Габриела сакала да ја прекине својата неподнослива врска со Фонсека. Таа ја советувала да оди во полиција откако тој и’ се заканил дека ќе ја убие.

-Ако ти се заканува или пак те повреди, побарај заштита – и’ напишал пријател на Габриела пред еден месец.

Еден пријател нагласи дека така се случуваат повеќето фемициди.

– Никој не верува дека човек е способен за такво нешто додека не убие некого – наведува пријателката.