Многумина не знаат како изгледа најмладата ќерка на Рада Шербеџија, не ја гледаме често во јавноста, но е вистинска убавица (ФОТО)

Милица Шербеџија, уметничкото име Елиот Алма, го објави својот прв сингл „Елиот и јас“, а нејзиното семејство не крие колку се горди на неа.

Најмладата ќерка на легендариот актер Рада Шербеџија и Ленка Удовички, 25-годишната Милица Шербеџија неодамна се најде во центарот на вниманието благодарение на својата музика и новото уметничко име Елиот Алма, кое реши самата да го даде.

Милица на музичката сцена дебитираше со синглот „Елиот и јас“ кон крајот на минатата година и предизвика голем интерес, а малкумина знаеја како изгледа.

Таа е родена во Лондон, а пораснала во Лос Анџелес и Риека. Таа моментално живее во Загреб, каде што планира да состави бенд, по дипломирањето на Институтот за изведувачки уметности на Paul McCartney во Ливерпул.

Со нејзиниот успех на социјалните мрежи се пофали и гордиот татко на Раде.

„Целото наше семејство Шербеџија-Удовички е некако особено среќно и гордо денес. Нашата Милица ја објави првата песна од нејзиниот нов албум. Елиот Алма. Тоа е нејзиното уметничко име. Не знам од каде го добила Елиот, а Алма е една од нејзините имиња, бидејќи во книгата на родените беше запишана како Милица Алма. Се сеќавам дека ја возев во Лос Анџелес до нејзиното училиште во близина на Малибу. Ни требаа 40 минути да стигнеме до нејзиното училиште, па станавме рано и тргнавме на пат околу 7 сабајле. Имаше тринаесет години и пишуваше песни. Ми носеше гитара и ми ги пееше новите песни на училиште. Имаше многу и скоро секое утро имаше нова. Мислам дека разбирам малку од поезијата, но стиховите на нашата ќеркичка Милица целосно ме разоружуваат со нивниот стил и некое длабоко размислување. Како да пееше стара душа од неа. Сега таа е млада и зрела жена. Дипломирала на музичката академија ЛИПА во Ливерпул и го сними својот прв албум со нејзините пријатели, студенти и големи музичари од академијата основана од Paul McCartney „во неговиот град“. Знам, нејзините песни веројатно ќе одлетаат во светот и ќе ги најдат своите слушатели, но со нетрпение ја очекувам таа привилегија, таа да ми ги пее прво мене и нејзината мајка Ленка, на нејзините сестри Нина, Вања и Луција и на нејзиниот брат Данило. И на неговите внуци Сергеј, Иван, Настја, Павло и Кали. Како да ги напишала само за нас“, напиша 76-годишниот Раде на својот Фејсбук профил.