Момче носи чевли број 58 и му требало помош, веднаш интервенирал Шекил О’Нил

Необична приказна доаѓа од Канзас, во која се појавуваат Џорел Болден, 16-годишно момче и кошаркарската легенда Шекил О’Нил.
Имено, младиот човек е со натпросечен раст и бројот на чевли му е дури 58, поради што му се потребни чевли по нарачка, кои можат да чинат и повеќе од 1.000 долари за пар.

Неговата мајка создаде GoFundMe и беа собрани повеќе од 11.000 долари, но потегот на Шекил О’Нил беше огромно изненадување.

Имено, Шек донирал 20 пара чевли со големина 58 заедно со нова облека, па дури и некои предмети од сопствениот плакар, и пари кои ќе му овозможат да купи и други чевли кога ќе му бидат потребни.

Шекил О’Нил сочувствувал со момчето затоа што многу добро го знае овој проблем: Џорел Болден ја носи токму неговата големина на чевли, 58, што е воедно и најголемата големина на чевли што некогаш била носена во НБА.

Всушност, Шек води во ова конкретно рангирање пред играчи како Боб Лениер (57), Бобан Марјановиќ (53,5) и Деандре Џордан (52,5). Меѓу оние со „помали“ стопала ги наоѓаме Кевин Дурант, Донован Мичел и Џоел Ембиид кои сите го носат бројот 51,5.

Сепак, стапалата на Џорел продолжуваат да растат и на крајот ќе му треба големина 59, што ќе има корист од донациите на GoFundMe.

Шекил О’Нил во НБА лигата играше за Орландо, Лејкерс, Мајами, Феникс, Кливленд и Бостон, а освои четири шампионски прстени, три со Лејкерс и еден со Мајами.

Тој исто така освои златен медал на Олимписките игри во Атланта во 1996 година и на Светското првенство во Канада во 1994 година.