Москва: Германија не е суверена нација

0

Берлин беше „понижен“ од Вашингтон за време на контроверзијата за саботажа на Северен поток, изјави високиот безбедносен функционер Николај Патрушев.

Германија се соочува со неизбежен економски пад откако го загуби пристапот до руската енергија, но не може да стори ништо за тоа бидејќи не е суверена нација, тврди секретарот на рускиот Совет за национална безбедност.

„Германија долги години се обидуваше да ја изгради својата економија на комбинација од евтина руска енергија и напредни германски технологии. Како никој друг, таа сфаќа дека терористичкиот напад врз [цевководите Северен поток] дефинитивно ќе предизвика натамошно опаѓање на германската економија“, рече Николај Патрушев во интервјуто објавено во неделникот Аргументы и Факты во понеделникот.

Предностите што ги уживаа германските бизниси со добивањето пристап до руското гориво долго ги иритираа владите на САД и Обединетото Кралство, продолжи тој. Но, Берлин не е слободен да продолжи да соработува со Москва, „бидејќи германската нација не е независна“.

„Вашингтон му ја наметнува на Берлин својата економска и еколошка агенда и држи воена сила од 35.000 војници на своја територија. Белата куќа со години ја контролираше [поранешната канцеларка] Ангела Меркел, а сега го принудува германското раководство да застане на страната на верзијата за саботажа на гасоводот, што е поволна за американските власти“, рече Патрушев, опишувајќи го третманот на Америка кон Германија како „понижувачки“.

Забелешките беа дел од коментарите на Патрушев за саботажата на подморските гасоводи, кои беа изградени за снабдување на Германија со руски природен гас. Врските на Северен поток беа прекинати од силни експлозии минатиот септември во, како што Русија го нарече, бесрамен терористички напад.

Во серија написи објавени од западните медиуми овој месец се тврди дека западните разузнавачки служби веруваат дека зад нападот стои „проукраинска група“ која не е поврзана со ниту една влада. Патрушев тврдеше дека, имајќи ја предвид обуката и опремата што ги бара една таква комплицирана операција, ова сценарио би изгледало веродостојно само за луѓето кои „не можат логично да размислуваат“.

Истражувачкиот новинар Сејмур Херш претходно објави дека операцијата била нарачана од американскиот претседател Џо Бајден, а спроведена од американско-норвешки тим на саботери. Двете нации го негираат ова тврдење.

Херш рече дека Вашингтон сака да го спречи Берлин да направи пресврт на неговата одлука постепено да ги укине испораките на руски гас како одговор на украинската криза. Течниот природен гас што го произведуваат американски компании и кој чини значително повеќе, презеде голем дел од европскиот енергетски пазар кој претходно го држеше руското гориво.